FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

اخبار داخلی

پس از گذشت 6 ماه از راه اندازی، باشگاه پژوهشگران آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اکنون دارای 700 عضو از اساتید و پژوهشگران برجسته سراسر کشور است.
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در نظر دارد همزمان با شروع سال تحصیلی جدید، امکانات ویژه‌ای را برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های مرتبط فراهم نماید.
در این بخش روزهای مهم مرتبط با علوم حوزه‌ نقشه برداری مغز که در تابستان تقویم ملی و بین‌المللی ثبت شده‌اند را مرور می‌کنیم:
درباره ۵ کتاب چاپ شده با حمایت ستاد توسعه‌ علوم و فناوری‌های شناختی در تابستان 1400 بیشتر بدانیم:
الکتروانسفالوگرافی چیست؟ الکتروانسفالوگرافی آزمونی است که در آن، ناهنجاری‌های امواج مغزی یا فعالیت‌های الکتریکی مغز تشخیص داده می‌شود. طی این روش، الکترودهای متشکل از دیسک‌های فلزی کوچک با سیم‌های نازک روی پوست سر چسبانده می‌شود. این الکترودها بارهای الکتریکی (جریان) کوچکی را که ناشی از فعالیت سلول‌های مغزی است تشخیص می‌دهند. جریان تقویت می‌شود و به صورت نمودار روی صفحه‌ی کامپیوتر یا به صورت چاپ شده روی کاغذ، نشان داده می‌شوند.
این پروژه که مربوط به رساله‌ی دکترا است در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز انجام شده است. • استاد مشاور: آقای دکتر علی خوانین- آقای دکتر امیرسالار جعفرپیشه • دانشجو: زهرا محمدی • دانشگاه: علوم پزشکی شهید بهشتی
با تلفیق فناوری اطلاعات و علوم شناختی؛ کانون دقیق صرع در حین عمل جراحی شناسایی شد محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان دستگاهی ساختند که قادر است حین جراحی کانون تشنج صرع را شناسایی کند.
محققان کشور، دستگاه بویایی سنجی بر پایه سیگنال‌های مغزی و هوش مصنوعی ساختند. عصب بویایی، اولین زوج از میان دوازده زوج عصب مغزی است و ریشه اختلالات بویایی را می‌توان در اختلالات شیمیایی ـ عصبی جستجو کرد. حال محققان کشور موفق به ساخت دستگاهی برای ارزیابی این حس شده‌اند که اساس کار آن بر پایه پردازش سیگنال‌های دیجیتال، هوش مصنوعی و داده‌های مغزی ناشی از تحریک بویایی در افراد است.
مطالعات پژوهشی یک طرح تحقیقاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان نشان می‌دهد که نوسانات مغزی که به واسطه فعالیت همزمان سلول‌های عصبی به وجود می‌آیند، می‌توانند امکان ایجاد الگوهای مختلف ارتباطی را با وجود ساختار ثابت فراهم کنند.
مسابقات جهانی «دانش مغز یا Brain Bee» در زمینه‌ی علوم اعصاب، ویژه‌ی دانش‌آموزان مقطع متوسطه هر ساله برگزار می‌گردد و از هر کشور تنها یک نماینده در این مسابقات شرکت می‌کند. دو مرحله آزمون کشوری برگزار می‌گردد و نفر اول این رقابت‌ها به مسابقات جهانی اعزام می‌شود.
خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

Loading