ورود / ثبت نام

پرسش های متداول

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است.

سوالات عمومی

برای انجام پروژه در NBML باید چکار کنیم ؟
برای شروع کافیست فرم پذیرش پروژه را تکمیل و به ایمیل CRM@nbml.ir ارسال نمایید. پس از بررسی توسط هیات مسئول ، جهت شروع پروژه با شما تماس خواهیم گرفت.
آیا لیستی از کارهایی که در حین پروژه میخواهیم انجام دهیم موجود است ؟
بله، برای هر آزمایشگاهی فرم توصیف آزمایش طراحی شده است:
- فرم توصیف آزمایشگاه MRI
- فرم توصیف آزمایشگاه TMS
- فرم توصیف آزمایشگاه TDCS
- فرم توصیف آزمایشگاه FNIRS
- فرم توصیف آزمایشگاه EEG
آیا امکان اسکن رایگان جهت رسیدن به پروتکل بهینه وجود دارد ؟
خیر، برای آزمودن پروتکل ها می توان یک الی دو جلسه Pilot داشت ، که این جلسات رایگان نخواهند بود.
نحوه تحویل اطلاعات و داده های جمع آوری شده به چه صورت است ؟
1. کپی کردن اطلاعات بر روی CD/DVD
2. انتقال اطلاعات بر روی یک سرور مشخص به صورت الکترونیکی ، که شما بتوانید از آنجا به داده ها دسترسی یابید.
چه امکاناتی برای مرور تصاویر و پردازش داده ها در NBML وجود دارد؟
چندین کامپیوتر در اتاق مرور تصاویر برای این منظور در نظر گرفته شده است.

بخش tES

تحریک الکتریکی چیست؟
تحریک الکتریکی یک روش غیر تهاجمی است که با استفاده از اعمال جریان الکتریکی مستقیم (در حدود 1-2 میلی آمپر) بین الکترودهای آندی و کاتدی امکان تحریک یا مهار محل قرارگیری الکترود‌ها و نواحی مغزی را فراهم می‌نماید. چیدمان‌های متفاوت الکترود‌ها در نواحی مختلف وجود دارد که با کمک شبیه‌سازی ورود و خروج جریان در چیدمان مورد نظر و تصحیح آن می‌توان روی فعالیت شناختی و بیماریها تاثیر گذاشت.
منظور از مونتاژ الکترودها چیست؟
به تعیین و قرار دادن الکترودها بر روی سر، شانه، بازو و ... به منظور ایجاد عملکرد و مسیر جریان الکتریکی مطلوب در مغز گفته می‌شود. برای درمان هر بیماری و بررسی فعالیت شناختی، چیدمان متفاوتی استفاده می‌شود.
آزمایشگاه تحریک الکتریکی چه تجهیزاتی در اختیار دارد؟
مشخصات تجهیزات در بخش خدمات و تجهیزات آمده است.
https://nbml.ir/FA/services/tDCS-Lab
برای انجام آزمایش‌های تحریک الکتریکی به چه مشخصاتی نیاز داریم؟
در تحریک الکتریکی با جریان مستقیم، اطلاعات مربوط به محل قرارگیری الکترود آند، کاتد و در صورت نیاز الکترود رفرنس، شدت جریان، مدت زمان تحریک الکتریکی، زمان Ramp Up و Ramp Down (که به زمانی گفته می‌شود که جریان از صفر به حداکثر مقدار خود برسد و در انتها از حداکثر جریان به صفر برسد) برای انجام جلسه مورد نیاز است. هنگام استفاده از جریان متناوب علاوه بر موارد قبل مشخصات فرکانس و فاز جریان ورودی نیز می‌بایست تعیین شود.
تفاوت TMS و tES چیست؟
در TMS تحریک مغناطیسی با استفاده از میدان مغناطیسی ایجاد شده در کویل و به روش القا، جریان و میدان الکتریکی به ناحیه حدود 5/0 سانتی‌متر مربع و عمق حدود 2 سانتی‌متر اعمال می‌شود و می‌تواند در سطح کورتکس فعالیت ایجاد کند. به طور مثال در ناحیه حرکتی، می‌توان حرکت در عضلات را ایجاد کرد. در حالیکه در tES تحریک الکتریکی با استفاده از جریان مستقیم و کوچک در ناحیه ای بین 1 تا 35 سانتی متر مربع ایجاد می‌شود.

بخش EEG

الکتروانسفالوگرافی چیست؟
الکتروانسفالوگرافی روشی غیرتهاجمی برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی مغز می‌باشد که در مقایسه با سایر روش‌های نقشه‌برداری مغز از دقت زمانی بالایی برخوردار است.
چه مطالعاتی با استفاده از الکتروانسفالوگرافی قابل انجام است؟
الکتروانسفالوگرافی می‌تواند به عنوان ابزاری برای ارزیابی و مدل‌سازی عملکرد مغز در انجام تکالیف شناختی به کار گرفته شود. همچنین ارزیابی اثرات مداخلات درمانی مانند (اعمال تحریک الکتریکی/ مغناطیسی فراجمجمه‌ای، دارویی و یا مشاوره) با انجام الکتروانسفالوگرافی پیش و پس از انجام مداخله امکان‌پذیر میباشد. جهت آشنایی بیشتر با انواع مطالعاتی که با استفاده از الکتروانسفالوگرافی انجام می‌پذیرد می‌توانید به صفحه‌ی آزمایشگاه بخش خدمات مراجعه نمایید.
چه گروه تحریک‌هایی در این آزمایشگاه قابل ارائه هستند؟
الکتروانسفالوگرافی می‌تواند برای ارزیابی پاسخ فرد نسبت به تحریک بینایی، شنوایی، لامسه از نوع لرزشی و الکتریکی به کار گرفته شود.
چه تجهیزاتی در آزمایشگاه برای ثبت سیگنال وجود دارد؟
- تقویت کننده (64+16) 80 کاناله g.HIamp (ساخت شرکت g.tec)
- تقویت کننده 32 کاناله g.USBamp (ساخت شرکت g.tec)
- کلاه الکترودی 32 کاناله بیسیم g.Nautilus (ساخت شرکت g.tec)
- تقویت کننده (64+16) 80 کاناله BrainAmp MR Plus سازگار با MRI (ساخت شرکت Brain Product)
- مجموعه سنسورهای اندازه‌گیری پارامترهای فیزیولوژیکی
چه راهکاری برای ارائه تحریک وجود دارد؟
استفاده از جعبه‌ابزارهای رایج برای پیاده‌سازی تکلیف‌های شناختی مانند psychtoolbox و یا cogent پیشنهاد میگردد. بدیهی است استفاده از هر برنامه و یا زبان برنامهنویسی برای پیادهسازی تکلیف موردنظر با صلاحدید خود پژوهشگر منعی ندارد.
چه راهکاری برای سنکرون‌سازی تکلیف و داده ثبت شده وجود دارد؟
جهت ارتباط با ورودی دیجیتال تقویتکننده(ورودی دریافتکننده تریگرهای همزمانی) سه راه وجود دارد:
- ارسال کدهای همزمانی بر روی پورت موازی کامپیوتر ارائه تکلیف (جهت دریافت کد نمونه متلب نوشتن و خواندن روی پورت موازی اینجا کلیک کنید)
- استفاده از سنسورهای نوری، سنسورهای نوری به تغییر شدت روشنایی حساس می‌باشند. (با قرار دادن سنسورهای مذکور بر روی مختصاتی از صفحه نمایش که همزمان با وقوع رخدادهای مهم در تکلیف شناختی شما مانند ارائه تحریک یا دریافت پاسخ تغییر وضعیت می‌دهد می‌توان زمان‌های مذکور را در اختیار داشت.)
- استفاده از دکمه‌های فشاری که میتواند در هر زمان‌ دلخواه برای تگ زدن روی داده استفاده شود.
آزمایشگاه چه داده‌هایی را در اختیار قرار می‌دهد؟
آزمایشگاه داده های ثبت شده را به همراه اطلاعات تریگرهای همزمانی در یک فایل به فرمت .mat در اختیار پژوهشگر قرار می‌دهد که به راحتی درMatlab لود میشود.
آیا مختصات قرارگیری الکترودها بر روی سر قابل دریافت است؟
بله، آزمایشگاه مختصات تقریبی الکترودها را که منطبق بر سیستم 10-20 بر روی سر قرار می‌گیرند، در اختیار قرار می‌دهد. همچنین این امکان وجود دارد که مختصات دقیق الکترودها برای هر فرد با استفاده از سیستم navigation آزمایشگاه استخراج گردد.

بخش TMS

TMS چیست؟
این اصطلاح مخفف شده عبارت "Transcranial Magnetic Stimulation" به معنای تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای می باشد و به روشی غیر تهاجمی جهت تحریک مغز اطلاق می شود که بر اساس القای الکترومغناطیسی توسط یک سیم پیچ عایق صورت می گیرد. این سیم پیج (Coil) روی اسکالپ (پوست سر) و در نقطه ای منطبق برناحیه ای از مغز که در ایجاد علایم روان پزشکی یا عصبی دخیل هستند قرار می گیرد. کویل، پالس های مغناطیسی کوتاه مدتی ایجاد می کند که از لحاظ نوع و قدرت مشابه دستگاه تصویربرداری MRI است. هر پالس مغناطیسی به سهولت و بدون درد، از پوست سر و استخوان و پرده های مغز گذشته و به نورون های عصبی می رسد و باعث فعالیت کوتاه مدت نورون های عصبی مربوطه می گردد. چنانچه پالس ها بصورت متوالی و به سرعت تجویز شدند تحت عنوان repetitive TMS یا rTMS نامیده شده که قادر به ایجاد تغییرات پایدارتری در فعالیت مغزی می باشد.
عوارض جانبی TMS چیست؟
TMS یک روش غیرتهاجمی است و اگر تحت رهنمودهای مناسب استفاده شود، اثرات جانبی به همراه ندارد. ریسکها عبارتند از:
* میدان الکترومغناطیسی تولیدشده توسط کویل: میدان مغناطیسی تولیدشده توسط کویل می تواند روی اشیای مغناطیسی یا هادی الکتریکی تاثیر بگذارد.
تحریک الکترومغناطیسی روی سر روی عضلات سر، اعصاب صورت و سر نزدیک به کویل و مغز تاثیر می گذارد و می تواند انقباضاتی در عضلات صورت یا سر ایجاد کند، منجر به پلک زدن، سردرد یا تغییر در استانه ی شنیداری افراد شود. دستگاه مورد استفاده در این پژوهش، یک دستگاه درمانی و ایمن است. این تکنیک حدود 30 سال قدمت دارد و برای درمان افسردگی عمده، تائیدیهی سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) را دریافت کرده است. رهنمودهائی برای اطمینان از ایمنی سوژه در حین استفاده از این دستگاه وجود دارند که در این مطالعه، بر اساس آنها عمل خواهد شد. rTMS ممکن است تاثیرات جانبی کوتاه مدتی ایجاد کند که معمولاً خفیف هستند. شایع ترین عارضه ی جانبی آن، سردرد خفیف است. حدود یک سوم افراد ممکن است به خاطر پالس های rTMS، حس درد در پوست سر یا گردن یا انقباض در عضلات صورت داشته باشند. در صورت عدم استفاده از محافظ گوش در حین آزمایش، ممکن است ناراحتی از سر و صدا ایجاد شود. لذا در تمام جلسات، از محافظ گوش برای بیمار استفاده خواهد شد. مهم ترین خطر احتمالی ناشی از rTMS، که البته بسیار نادر است، تشنج و سنکوب (بیهوشی) است که با رعایت¬کردن جدیدترین استانداردها و رهنمودها، احتمال آن بسیار کم خواهد بود.
در چه مواردی فرد TMS برای فرد خطرناک است؟
شرایطی که می توانند یا ممکن است تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار بگیرند:
* فلز در هر جایی از بدن به جز دهان.
* هر گونه فلزی نزدیک به کویل
* پیس میکر
* پمپهای پزشکی کاشته شده
* شانتهای Ventriculo-peritoneal
* الکترودهای داخل قلب (intracardiac lines)
شرایطی که می توانند یا ممکن است ریسک تشنج را افزایش دهند:
* سابقه ی تشنج یا سابقه ی سرع در بستگان درجه ی یک
* داروهایی که آستانه ی تشنج را کاهش می دهند
* سابقه ی آسیب شدید به سر
* سابقه ی سوءمصرف مواد
* سکته یا تومور مغزی
آیا TMS ایجاد ناراحتی می نماید؟
خیر، در واقع یکی از شایع ترین عوارض TMS احساس ضربه روی جمجمه و پوست سر می باشد. این احساس کمی ناخوشایند است ولی می توان با کمک کارشناس یا پزشک و کاهش شدت میدان مغناطیسی پالس ها آن را کاهش داد.
فرآیند درمان با rTMS چگونه است؟
این روش درمانی در بیماران سرپایی و بستری قابل اجراست و بصورت جلسات درمانی متعدد تجویز می شود. در هر جلسه درمانی بیمار بر روی صندلی طراحی شده برای این امر (که بی شباهت با یونیت دندانپزشکی نیست) می نشیند. با توجه به ایجاد میدان مغناطیسی از بیمار خواسته می شود. که قبل شروع پروسه درمانی کلیه اشیاء حساس به مغناطیس (مانند کارت اعتباری و جواهرات ناحیه سر و گردن) را از خود دور کند. در صورت امکان به وی محافظ شنوایی (پدهای داخل گوش) داده می شود تا از صدای پالس ایجاد شده یا امواج مغناطیسی دچار آسیب احتمالی نگردد.
اپراتور سر بیمار را در وضعیت مناسبی قرار می دهد و اقدام به اندازه گیری پارامترهای خاصی بر روی جمجمه بیمار می نماید تا محل دقیق قرار گیری کویل دستگاه بر روی منطقه مورد نظر مغز مشخص شود. سپس شروع به تعیین آستانه حرکتی (Motor Threshold) بیمار نموده که عبارت است از حداقل قدرت مغناطیسی مورد نیاز جهت ایجاد انقباض در دست بیمار که از فردی به فرد دیگر فرق می کند. این عمل با تنظیم دستگاه جهت تولید تک پالس (Single Pulse) صورت می گیرد. تعیین آستانه حرکتیروانپزشک را قادر می سازد تا برنامه درمانی مختص هر فردرا طرح ریزی نماید تا بیمار میزان مناسبی از انرژی مغناطیسی را دریافت کند نه بیشتر از حد نیاز و نه کمتر از ایجاد اثرات درمانی.
پس از این اقدامات پژوهشگر طبق پروتکل های ایمن مرحله تحریک مغناطیسی را با توجه به آستانه فرد انجام می دهد.
برای انجام تحریک مغناطیسی تعیین چه پارامترهایی مورد نیاز است؟
برای انجام rTMS نوع موج، شکل کویل، محل قرارگیری کویل، شدت بر اساس آستانه حرکتی فرد، فرکانس، تعداد پالس در یک قطار پالس، مدت زمان تحریک مغناطیسی یا تعداد قطار پالس و فاصله بین دو قطار پالس مطابق با مقالات ایمنی TMS باید توسط پژوهشگر تعیین گردد. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3260536/
منظور از ثبت سیگنالEMG حین انجام ارزیابی توسط TMS چیست؟
توسط سیگنال EMG قادر هستیم تا پاسخ MEP ناشی از تحریک ناحیه مشخصی از مغز را بدست آوریم. MEP (Motor evoked potential) یا پتانسیل برانگیخته حرکتی معیاری کمی جهت بررسی عملکرد مسیرهای حرکتی کورتیکواسپاینال و کورتیکوبولار (به ویژه در اختلالات نورولوژیکی) است. بدین صورت که ناحیه موردمطالعه از مغز (برای مثال ناحیه حرکتی دست در نیمکره چپ) توسط پالس TMS تحریک می‌شود و سیگنال EMG عضله متناظر با آن (مثلا عضلات APB) ثبت می‌شود.
چه تجهیزاتی جهت ثبت سیگنال EMG همزمان با تحریک TMS در آزمیشگاه وجود دارد؟
سه مدل دستگاه ثبت EMG جهت ثبت همزمان با TMS در آزمایشگاه موجود است. 1- دستگاه EMG مربوط به سیستم TMS برند Magventure. 2- دستگاه ثبت EMG 16 کاناله برند Motion Lab 3- دستگاه بی‌سیم و باسیم مدل بایامد
آیا امکان آنالیز سیگنال‌های EMG در آزمایشگاه نقشه برداری مغز وجود دارد؟
بله، آنالیز سیگنال‌های EMG مربوطه انجام می‌شود.
پس از انجام آزمایش چه اطلاعاتی در اختیار محقق قرار می‌گیرد؟
در بخش ارزیابی توسط TMS پارامترهای متداولی چون حدآستانه حرکتی (Motor thereshold) و فایل‌های مربوط به سیگنال EMG ثبت شده همراه با مشخصات سیستم ثبت به فرمت .xlsx یا .txt در اخیتار محقق قرار داده می‌شود.
آیا متناسب با نوع پژوهش می‌توان پارامترهای ثبت چون فرکانس نمونه‌برداری و ... را تنظیم کرد؟
بله، امکان تنظیم پارامترهایی چون فرکانس نمونه‌برداری، تعداد کانال‌های موردنیاز، پهنای باند سیگنال، میزان بزرگنمایی و ... را متناسب با نوع پژوهش و درخواست پژوهشگر بر روی دستگاه ثبت EMG تنظیم کرد.

بخش fNIRS

طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک چیست؟
طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک روشی غیرتهاجمی برای اندازه‌گیری پاسخ همودینامیک می‌باشد که تغییرات نسبی غلظت اکسی‌هموگلوبین و دی‌اکسی هموگلوبین را می‌سنجد.
چه مطالعاتی با استفاده از طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک قابل انجام است؟
طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک می‌تواند به عنوان ابزاری برای ارزیابی و مدل‌سازی عملکرد مغز در انجام تکالیف شناختی به کار گرفته شود. همچنین ارزیابی اثرات مداخلات درمانی مانند (اعمال تحریک الکتریکی/ مغناطیسی فراجمجمه‌ای، دارویی و یا مشاوره) با انجام طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک پیش و پس از انجام مداخله امکان‌پذیر میباشد. جهت آشنایی بیشتر با انواع مطالعاتی که با استفاده از طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک انجام می‌پذیرد می‌توانید به صفحه‌ی آزمایشگاه بخش خدمات مراجعه نمایید.
طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک را همزمان با چه مدالیته‌های دیگری می‌توان انجام داد؟
در این آزمایشگاه انجام همزمان طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک با تمامی مدالیته‌ها از جمله تصویربرداری تشدیدمغناطیسی عملکردی، الکتروانسفالوگرافی، تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای، تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای و ردیاب چشمی میسر می‌باشد.
چه گروه تحریک‌هایی در این آزمایشگاه قابل ارائه هستند؟
طیف‌نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک می‌تواند برای ارزیابی پاسخ فرد نسبت به تحریک بینایی، شنوایی، لامسه از نوع الکتریکی به کار گرفته شود.
چه تجهیزاتی در آزمایشگاه برای ثبت سیگنال وجود دارد؟
- دستگاه 48 کاناله با فیبرهای سازگار با MR
چه راهکاری برای ارائه تحریک وجود دارد؟
استفاده از جعبه‌ابزارهای رایج برای پیاده‌سازی تکلیف‌های شناختی مانند psychtoolbox و یا cogent پیشنهاد میگردد. بدیهی است استفاده از هر برنامه و یا زبان برنامهنویسی برای پیادهسازی تکلیف موردنظر با صلاحدید خود پژوهشگر منعی ندارد.
چه راهکاری برای سنکرون‌سازی تکلیف و داده ثبت شده وجود دارد؟
می‌توان کدهای همزمانی را بر روی پورت موازی کامپیوتر ارائه تکلیف ارسال نمود.
آزمایشگاه چه داده‌هایی را در اختیار قرار می‌دهد؟
آزمایشگاه داده های ثبت شده را به همراه اطلاعات تریگرهای همزمانی در یک فایل به فرمتهای .xls، .oxy3 و .xml در اختیار پژوهشگر قرار می‌دهد.
آیا مختصات محل قرارگیری اپتدها بر روی سر قابل دریافت است؟
بله، آزمایشگاه مختصات تقریبی محل اپتدها را که منطبق بر سیستم 10-20 بر روی سر قرار می‌گیرند در اختیار قرار می‌دهد. همچنین این امکان وجود دارد که مختصات دقیق اپتدها برای هر فرد با استفاده از سیستم navigation آزمایشگاه استخراج گردد.

بخش MRI

آیا برای انجام ازمون های ام ار ای نیاز به آمادگی ویژه ای وجود دارد؟
در بیشتر موارد نیاز به داشتن آمادگی خاصی برای انجام آزمون ام ار ای نیست. ولی در صورت نیاز محقق و یا کارشناسان تصویربرداری در آزمایشگاه ام ار آی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد.
آیا برای انجام آزمون های ام ار ای محدودیت وجود دارد؟
بله. بدلیل اینکه دستگاه ام ار ای یک آهنربای بسیار قوی است در صورت داشتن وسایلی که از جنس آهن یا استیل (یا از جنس فرومغناطیس) هستند حتما با کارشناسان ازمایشگاه صحبت کرده و راهنمایی بخواهید. در صورت داشتن موراد زیر آزمون ام ار آی برای شما خطرناک است:
• دستگاه ضربان ساز قلبی
• کلیپس های آنوریسم و جراحی
• حلزون کاشته شده یا سمعک
• دستگاه محرک عصبی
• ایمپلنت های فلزی
• دستگاه تزریق دارو
• سکه
• جواهر سازی
• ساعت
• کلید
• پروتزهای دندانی
کارت های بانکی و اعتباری نیز در داخل اتاق ام ار آی تحت تاثیر قرار گرفته و می سوزند. بهمین دلیل بهتر است برای ایمنی بیشتر خود از لباس هایی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار می دهد استفاده نمایید.
مدت زمان هر آزمون چقدر است؟
بسته به نوع مطالعه ای که شا در آن شرکت کرده اید می تواند متغیر باشد.
در صورتیکه آزمودنی قادر به ادامه آزمون نباشد و یا نتواند بصورت ثابت در دستگاه قرار گیرد چگونه می تواند به کارشناس اطلاع دهد؟
آزمودنی می تواند در طول آزمون از طریق فشار دادن دکمه ای که در شروع آزمون در اختیار وی قرار می گیرد کارشناس را مطلع سازد یا در بین آزمون با کارشناسان صحبت نماید زیرا اسکنر مجز به اسپیکرهایی است که این امکان را فراهم می سازد. بسیار مهم است که آزمودنی در طول آزمون کاملا بی حرکت باشد.
آیا شرکت در آزمون MRI برای انسان خطراتی بهمراه دارد؟
آزمون ام ار آی یک ازمون کاملا ایمن بوده و تاکنون هیچ عارضه ای گزارش نشده است.
در صورت نیاز به پرسش سوالات بیشتر از چه طریق می توانم با آزمایشگاه در ارتباط باشم؟
با استفاده از ایمیل info@nbml.ir و یا ازطریق تماس و صحبت با یکی از کارشناسان واحد ام ار آی آزمایشگاه ملی نقشه بردار ی مغز
ایا امکان ثبت پاسخ در حین انجام آزمون fMRI در آزمایشگاه وجود دارد؟
آزمایشگاه مجهز به دو وسیله ثبت پاسخ شامل 4 دکمه پاسخ می باشد که آزمودنی می تواند از آنها برای ارسال پاسخ استفاده نماید.
آیا امکان انجام و ثبت سیگنال EEG در حین انجام آزمون fMRI در آزمایشگاه ملی نقشه بردری مغز وجود دارد؟
بله آزمایشگاه مجهز به دو کلاه ثبت سیگنال سازگار با ام آر آی می باشد که این امکان را برای محققین فراهم کرده است.

پردازش سیگنال

چه خدماتی در آزمایشگاه پردازش سیگنال ارائه می‌شود؟
خدمات آزمایشگاه به دو دسته پیاده‌سازی نرم‌افزاری تسک و پردازش داده های EEG تقسیم می‌شود. همچنین پردازش داده‌های EEG نیز بسته به درخواست محقق در زمینه‌های آنالیز زمانی و فرکانسی، آنالیز ERP و آنالیز QEEG انجام می‌شود.
نتایج آنالیز داده‌ها در چه فرمتی در اختیار محقق قرار می‌گیرند؟
نتایج بدست آمده از آنالیز داده‌ها با توجه به انتخاب محقق در فرمت‌های متلب، اکسل و عکس می‌تواند ارائه شود.
چه محدودیت‌هایی در تعیین خروجی درخواستی وجود دارد؟
خدمات آزمایشگاه پردازش سیگنال در محدوده مشخصی همچون تعیین ویژگی‌های زمانی و فرکانسی پرکاربرد، و رسم توپوگرافی‌های فرکانسی و زمانی انجام می‌شود. در حال حاضر خدماتی نظیر طبقه‌بندی و پیاده‌سازی الگوریتم‌های یادگیری ماشین و محاسبه ویژگی‌های کانکتیویتی ارائه نمی‌شود.
آنالیز داده و طراحی پروتکل با استفاده از چه برنامه و جعبه‌ابزارهایی انجام می‌شود؟
آنالیز داده‌ها در برنامه متلب و با استفاده از جعبه‌ابزار EEGLAB، BBCI انجام می‌شود، همچنین از تولباکس‌های Psychtoolbox و BCI2000 برای طراحی تسک استفاده می‌شود.
چگونه می‌توان از وضعیت شروع به کار و روند انجام پروژه مطلع شد؟
در زمان شروع انجام پروژه ایمیلی از سوی کارشناس آزمایشگاهی که پروژه به ایشان ارجاع شده است برای محققین (دانشجو و استاد راهنما مربوطه) ارسال می‌گردد و در ادامه در صورت وجود هر نوع سوال و یا مشکلی در انجام پروژه، محقق می‌تواند با استفاده از ایمیل با کارشناس مربوطه مطرح نماید.
آیا این امکان وجود دارد که آنالیز داده پایلوت در زمانی زودتر از نوبت تعیین شده انجام شود؟
آزمایشگاه این امکان را برای محققین ایجاد کرده است که بتوانند نتایج آنالیز داده پایلوت خود را زودتر از نوبت تعیین شده تحویل بگیرند تا بتوانند اصلاحات احتمالی را برای رسیدن به پروتکل نهایی خود انجام دهند. این نکته قابل ذکر است که تنها آنالیز داده پایلوت خارج از نوبت انجام می‌شود و ادامه انجام پروژه با توجه به نوبت داده شده انجام خواهد شد.

ارزیابی شناختی

در ارزیابی شناختی چه چیزی مورد ارزیابی قرار میگیرد؟
طیف وسیعی از کارکردهای شناختی نظیر حافظه، توجه، سرعت پردازش اطلاعات، توانایی استدلال، قضاوت، حل مساله، کارکردهای زبانی، مهارتهای زبانی و… در کنار کارکردهای رفتاری و هیجان، در ارزیابی شناختی مورد بررسی قرار میگیرند.
چرا برای ارزیابی شناختی، آزمون CANTAB انتخاب می‌شود؟
آزمون CANTAB عملکرد شناختی را به طور دقیق می‌سنجد و سطح کارکرد و یا اختلال را تعیین نموده و اثربخشی درمان را ممکن می‌سازد. این آزمون در هزاران کارآزمایی بالینی، بیمارستانها، شیوه‌های مراقبت بهداشتی و موسسات علمی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مجموعه تستهای شناختی در آزمون CANTAB کدام هستند؟

توجه و سرعت روانی- حرکتی
عملکرد اجرایی
حافظه
شناخت اجتماعی و هیجان

از مجموعه CANTAB برای ارزیابی شناختی کدام بیماریها پیشنهاد میشود؟
بیماریهای آلزایمر، نقص توجه، اتیسم، افسردگی، سندرم داون، صرع، هانتینگتون، پارکینسون، اسکیزوفرنی، ام اس، عصبی – عضلانی، اختلال وسواس فکری، سکته مغزی و تروما
خصوصیات آزمون CANTAB چیست؟
وابسته به مسائل فرهنگی و زبانی نیست. غیرتهاجمی است و نیازمند دانش و یا آشنایی قبلی با کامپیوتر نیست.

بیوبانک

داده هاي مربوط به چه مطالعاتي در بیوبانک موجود است؟
در این مرحله داده‌ها شامل انواع مطالعات تصویربرداری از جمله ام آر آی ، سی تی و رادیوگرافی می‌باشد. نمونه های سیگنال و ارزیابیهای شناختی و بالینی مختلف به این مجموعه اضافه خواهند شد.
چه اطلاعات دیگری همراه با داده های خام در اختیار پژوهشگر قرار می‌گیرد؟
در این مرحله گزارش ساختار یافته فنی همراه با داده‌های خام در اختیار پژوهشگر قرار می‌گیرد. گزارش بالینی شامل تفسیر نمونه‌های تصویربرداری و سیگنال‌ها هم در مراحل بعدی به بیوبانک اضافه خواهند شد.
چطور مي توان به داده‌هاي بیوبانک دسترسي داشت؟
پژوهشگر می تواند با مراجعه به وبسایت بیوبانک به آدرس Ibmb.nbml.ir در سامانه عضو شود و با تعریف پروژه پژوهشی نمونه مورد نیاز خود را در صورت وجود در بیوبانک درخواست نماید. مراحل بهره برداری از بیوبانک در سامانه بیشتر توضیح داده شده‌اند. استفاده از خدمات بیوبانک تا اطلاع ثانویه رایگان است.
شرایط همکاری و مزایای اهدای داده به بیوبانک چیست ؟
بیوبانک نقشه‌برداری مغز ایران آمادگی دارد با افراد و موسسات دارای نمونه‌های پژوهشی تفاهم‌نامه مبادله کند. اهداکنندگان بر حسب شکل و تعداد نمونه‌های اهدایی از مزایای گوناگون بویژه دسترسی به خدمات آزمایشگاه بهره‌مند خواهند شد.
فاصله زمان درخواست تا تحويل داده بیوبانک چقدر است؟
بیوبانک طی دو روز کاری پژوهش تعریف شده توسط محقق را بررسی می‌کند و در صورت تایید برای تحویل حضوری داده‌ها به پژوهشگر اطلاع می‌دهد.
مالكيت معنوي داده‌هاي بايگاني شده در بیوبانک متعلق به كيست؟
داده‌ها پس از اخذ رضایت بیماران مراکز، در بیوبانک قرار داده شده است. همچنین داده‌های پژوهشی پس از اخذ رضایت از پژوهشگر در بیوبانک ذخیره می‌شوند. اهدا کننده می‌تواند دسترسی به داده‌های خود را در بیوبانک مشروط اعلام کند.

پردازش تصویر

انجام چه آنالیزهایی در بخش پردازش تصویر امکان‌پذیر است؟
در بخش پردازش تصویر مدالیته‌های مختلف تصویر MRI چون آنالیز تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) در دو حالت rest و task، تصاویر تشدید مغناطیسی با وزن انتشاری (DWI_DTI) و Relaxation Maps، تصاویر طیف‌نگاری تشدید مغناطیسی (MRS) و تصاویر پرفیوژن (ASL) انجام می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر به قسمت "پردازش و آنالیز تصاویر" در سربرگ "خدمات و تجهیزات" وبسایت مراجعه نمایید.
آیا آنالیز مدالیته‌های مختلف چون PET، CT و ... در بخش پردازش تصاویر انجام می‌شود؟
خیر، در حال حاضر تنها آنالیز مدالیته‌های مختلف تصویر MRI انجام می‌شود.
آیا لازم است که دیتای مطالعه به طور کامل گرفته شود و سپس برای آنالیز در بخش پردازش تصویر اقدام شود؟
توصیه می‌شود در ابتدای دیتاگیری، دیتای اولیه پردازش شده و پس از حصول اطمینان از کیفیت تصاویر، جهت ادامه دیتاگیری اقدام شود. در نهایت پس از تکمیل دیتاگیری جهت تحویل داده‌ها و شروع آنالیز اقدام نمایید.
مدت زمان تخمینی از زمان تعریف پروژه تا زمان تحویل نتایج چقدر است؟
مدت زمان تحویل نتایج متناسب با نوع آنالیز متفاوت است. حداقل زمان تحویل آنالیز یک ماه می‌باشد.
صف انتظار انجام آنالیز چه مدت است؟
صف انتظار متناسب با زمان مراجعه و پروژه‌های در حال انجام در آن زمان می‌باشد.
آیا هزینه انجام آنالیز مطالعاتی که همزمان از دو مدالیته تصویربرداری چون fMRI و DTI استفاده شده، به صورت جداگانه حساب می‌‌شود؟
بله، هزینه آنالیز هر مدالیته به صورت جداگانه و بر اساس نرخ مصوب حساب می‌شود.
آیا آنالیز آماری مرتبط به مطالعه موردنظر انجام می‌شود؟
بله، متناسب با نوع مطالعه و نرم‌افزار یا تولباکس مورداستفاده، نتایج آماری هم در اختیار پژوهشگر قرار می‌گیرد.
مدت زمان موردنیاز برای آنالیز هر نمونه چقدر است؟
متناسب با نوع مدالیته MRI، مدت زمان آنالیز هر تک سابجکت بین 45 دقیقه تا 2 ساعت می‌باشد.
نحوه تحویل نتایج آنالیز به چه صورت است؟
با توجه به حجم بالای نتایج، در قالب هارد اکسترنال و فلش مموری در اختیار پژوهشگر قرار می‌گیرد.
آیا با توجه به درخواست پژوهشگر امکان آنالیز قسمتی از آنالیز چون پیش‌پردازش وجود دارد؟
بله، انجام قسمتی از آنالیز امکان‌پذیر است.

واقعیت مجازی

مشخصات فنی دستگاههای موجود در آزمایشگاه واقعیت مجازی چیست؟
آزمایشگاه واقعیت مجازی در حال حاضر مجهز به دو دستگاه HTC Vive Pro و Oculus rift می باشد.
محدوده‌ی فضای بازی که توسط دوربین‌ها پوشش داده می شود چقدر است؟
برای دستگاه Oculus Rift محدوده‌ی بازی مستطیلی به قطر 5 متر و برای دستگاه HTC Vive مستطیلی به قطر 3 متر است.
نحوه‌ی سفارش برنامه برای دستگاه به چه صورت است؟
در صورتی که گیم مورد نظر موجود باشد در صورت امکان خریداری صورت گرفته و هزینه‌ی آن از پژوهشگر دریافت می‌گردد.
چنانچه بازی مورد نظر به صورت آماده موجود نباشد آیا ازمایشگاه جهت تهیه ی آن قبول سفارش می‌کند؟
در حال حاضر چنین خدمتی وجود ندارد، اما برای رفع این مشکل شرکت‌های برنامه‌نویسی به پزوهشگران معرفی می‌گردند.
آیا امکان ثبت همزمان EEG و واقعیت مجازی وجود دارد؟
بله
آیا امکان استفاده از TMS یا tES در آزمایشگاه واقعیت مجازی وجود دارد؟
بله، البته برای استفاده همزمان TMS و VR محدودیت‌های در شرایط آزمون وجود دارد.
آیا امکان ثبت همزمان fNIRS و واقعیت مجازی وجود دارد؟
در حال حاضر خیر
آیا عینک‌های واقعیت مجازی MR-Compatible هستند؟
خیر

سوال خود را پیدا نکردید؟

راه های برقراری ارتباط با ما

021-86093109 021-86093160
info@nbml.ir

خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

پرداخت هزینه آزمایشات دریافت گواهی پشتیبانی
صفحه اصلی
جستجو
دسته بندی
باشگاه
حساب کاربری