FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

اخبار حوزه نقشه برداری مغز

در بین افراد مبتلا به پارکینسون، آنهایی که سطح اوریک اسید خون (یک آنتی اکسیدان طبیعی) پایین‌تری دارند، دچار علائم غیر حرکتی شدیدتری مثل اضطراب، افسردگی و اختلال شناختی می¬شوند. همچنین ارتباط بین سطوح اوریک اسید و حجم ماده خاکستری در مغز نشان داده شده است.
از همان روز که بشر درصدد کنترل بسیاری از کارها با کمک فکر خود برآمد، سیستم‌های واسط مغز و رایانه (BCIها)، نسل به نسل چهره جدیدی از کاربرد خود را به محققان نشان می‌دهند. به گفته کارشناسان، آینده متعلق به رابط‌های غیر تهاجمی است که نیازی به کاشت در مغز ندارند و امروزه فناوری‌های کنترل از راه دور با کمک هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه هستند. این مقاله درباره گذشته، حال و آینده BCI ها و کاربرد واقعی آنها است.
اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) یک بیماری عصبی تکوینی (neurodevelopmental) است که تفاوت‌هایی در مغز از لحاظ توجه٬ رفتار٬ و سطح فعالیت شامل تکانشی و بیش فعالی ایجاد می‌کند. تفاوت‌هایی بین مغز افراد عادی و افرادی که مبتلا به ADHD هستند وجود دارد؛ تفاوت در توسعه٬ ساختار و عملکرد. این تفاوت‌ها کلیدی برای درک و درمان بعضی علائم معمول و الگو‌های رفتاری بیماران ADHD است.
یادگیری عمیق برای بازسازی تصاویر طبیعی از سیگنال‌های الکتروکورتیکوگرافی با اینکه روش‌های گوناگونی برای بازسازی تصاویر طبیعی از داده‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی fMRI (اف‌ام‌آرآی) پیشنهاد شده، اما در مورد روش‌های بازسازی فعالیت‌های الکتروفیزیولوژیکی قشر مغز مانند الکتروانسفالوگرافی (EEG) و الکتروکورتیکوگرافی (ECoG)، مطالعات محدودی انجام شده است.
بیماران آلزایمر کیفیت خواب پایینی دارند. ثبت الکتروانسفالوگرام (EEG) در حین خواب و حین بیداری در افراد دچار اختلال خفیف شناختی (MCI) و بیماران مبتلا به آلزایمر، نشان دهنده‌ی تاخیر بالا و کمتر بودن امواج آهسته‌ی خواب بود. در تصویر زیر، خلاصه‌ای از مشخصه‌های EEG حین مراحل مختلف خواب و زمان‌های متفاوت از بیداری در طول روز و عصر را مشاهده می‌کنید.
پژوهشگران در دانشگاه پزشکی بیلور (BCM)٬ موسسه‌ی آلن٬ و دانشگاه پرینستون موفق به خلق بزرگترین نمایش سه بعدی از اتصالات مغز یک موش - که بسیار شبیه به مغز ما است- شدند؛ با این امید که یادگیری اصول کارکرد مغز بتواند به آن‌ها در توسعه‌ی هوش مصنوعی کمک کند.
پژوهشگران روتگرز بر این باورند که قرار گرفتن در معرض آنتی‌بیوتیک‌ها در دوران نوزادی و جنینی باعث تغییر در رشد نواحی‌ای از مغز انسان که مسئول اعمال شناختی یا احساسی هستند، می‌شود.
این سوال در آزمایشگاه علوم شناختی عصبی اجتماعی در دانشگاه شیکاگو بررسی شده است و وظایف اقتصاد رفتاری را با روش های تصویربرداری عصبی ترکیب کرده اند که به ما اجازه می دهد آنچه در مغز بزرگسالان و کودکان اتفاق می افتد را مشاهده کنیم. آن‌ها شواهدی پیدا کرده اند که نشان می دهد مردم هم به خود و هم به دیگران اهمیت می دهند؛ اما این خود است که اولویت دارد.
بنابر نتایج مطالعه‌ای، شاخص سن مغز که نشان‌دهنده انحراف مغز از حالت "پیری مغز" سالم است، یک بیومارکر بالقوه جهت تشخیص سلامت مغز است. نتایج مقاله منتشر شده در مجله Sleep نشان می‌دهد که یک مدل شبکه عصبی عمیق می‌تواند سن مغز را بر اساس داده‌های الکتروانسفالوگرام ثبت شده در خواب شبانه پیش بینی کند. شاخص‌های سن مغز پیش‌بینی شده با EEG، ویژگی‌های خاصی را در افراد با بیماری‌های مختلف نشان می‌دهند.
دانشمندان از گذشته به این فکر کرده¬اند که چرا با وجود آن که ناهوشیار بودن برای بقا خطرناک است، اما تقریبا همه‌ي جانوران می-خوابند. اکنون، محققان به سرپرستی تیمی از دانشگاه تسوکوبا شواهد جدیدی از تجدید قوای مغز در حین مرحله‌ی خاصی از خواب را پیدا کرده¬اند: خواب با حرکت سریع چشم (REM)، یعنی همان زمانی که خواب می¬بینید.
خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

Loading