FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

اخبار حوزه نقشه برداری مغز

نیکولاف Elia Nikolaev، بنیانگذار کلینیک Brain Excel در ساحل سولانا است. وی به ساکنان این منطقه، روشی جایگزین جهت بهبود عملکرد مغز با کمک نوروفیدبک ارائه می‌دهد.
اخیراً محققان تکنیک جدیدی را ابداع کرده‌اند که با استفاده از یک اپلیکیشن تلفن هوشمند، به افراد مبتلا به بیماری ADHDو مراقبان آن‌ها کمک می‌کند تا علائم مرتبط با ناتوانی ذهنی و سایر موارد را به طور دقیق شناسایی کنند.
هرآنچه که به آن می‌اندیشیم، احساس می‌کنیم یا انجام می‌دهیم؛ نتیجه فعالیت بیلیون‌ها نورون در مغز ماست. نتیجه این فعالیت‌ها، امواج مغزی را تولید می‌کند که به آن EEG می‌گویند. تحقیقات نشان می‌دهند امکان تربیت مغز برای عملکرد بهتر وجود دارد که آن را «نوروفیدبک تراپی» می‌نامند.
می‌توان با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی رفتاری مشابه مغز واقعی ایجاد کرد. محققان سامسونگ و دانشگاه هاروارد روی توسعه فناوری برای کپی برداری از شبکه عصبی مغز انسان و سپس انتقال نقشه کپی برداری شده به تراشه سه بعدی کار می‌کنند تا چیپ مذکور بتواند از قابلیت‌های مغز بهره ببرد. در این صورت، سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی رفتاری مشابه مغز واقعی خواهند داشت و از ویژگی‌هایی نظیر انعطاف پذیری، قدرت یادگیری،‌ سازگاری با محیط اطراف و شناخت بهره خواهد برد.
ما به طور متوسط یک سوم عمر خود را می‌خوابیم، اما مغز در این مدت طولانی چه می‌کند؟ در غیاب ابزارهای ترجمه‌گر فعالیت مغز، تفسیر این فعالیت حین خواب غیرقابل دسترس باقی می‌ماند. خواب نقش مهمی در تثبیت حافظه و مدیریت عاطفی ایفا می‌کند و در طی خواب، مغز ما رد به جا مانده از حافظه ساخته شده در طول روز را دوباره زنده می‌کند و به ما کمک می‌کند تا احساسات خود را تنظیم کنیم. با ترکیب داده‌های هوش مصنوعی،EEG و MRI، محققان کشف کردند که چگونه هیپوکامپ در طول خواب، اطلاعات حافظه را که در طول روز ذخیره کرده است، به قشر مغز می‌فرستد و امکان تثبیت حافظه را فراهم می‌کند.
امکان ارزیابی کاملا خودکار MRI مغز افراد در مراکز بهداشتی با کمک دو شرکت استارتاپی مهیا شد. همکاری جدیدی میان دو شرکت استارتاپی Arterys و Combination، با هدف ارائه راه‌حل‌های تصویربرداری هوش مصنوعی جامع (AI) برای تشخیص و مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری ام اس (MS) و سایر بیماری‌های عصبی شکل گرفت.
یافته‌های علمی قابل توجهی از تاثیر نشانگرهای زیستی MRI مغزی در پاسخ به هر یک از داروهای ضد افسردگی وجود دارد. محققان دانشگاه UT Southwestern، نشانگرهای زیستی MRI مغزی را شناسایی کرده‌اند که دقت تجویز موثرترین داروهای ضد افسردگی را بالا می‌برد.
طی گزارشی از محققان در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی، تقریبا از هر 100 بیمار بستری شده در بیمارستان که به کووید 19 مبتلا هستند، احتمالا یک نفر دارای عوارض سیستم عصبی مرکزی است. علائم مشاهده شده در میان 38000 بیمار بستری شده مبتلا به کووید 19 در ایالات متحده اروپا، باعث شد تا پزشکان حدود 11 درصد به عوارض مغزی نیز مشکوک شوند.
پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH)، در مطالعات جدید خود نشان داده‌اند که می‌توان با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و هوش مصنوعی (AI)؛ مرگ سلول‌های سرطانی ناشی از ویروس‌های درمانگر را تشخیص داد. اخیرا، یک ویروس درمانی که به طور انتخابی سلول‌های سرطانی را می‌کشد و در عین حال بافت‌های طبیعی را حفظ می‌کند، امیدی را برای درمان تومورهای تهاجمی مغزی ایجاد کرده است. برای بهینه‌سازی بیشتر درمان مبتنی بر ویروس، باید نظارت غیرتهاجمی مکرر پاسخ درمانی صورت گیرد تا عملکرد بین ویروس و سلول‌های سرطانی مانند میزان انتشار ویروس در داخل تومور و پاسخ درمانی، بیشتر درک شود.
محققان در دانشگاه یل با تحلیل داده‌های نوعی MRI ویژه، تغییرات قابل توجهی را در ریزساختار جسم سفید مغز در نوجوانان و بزرگسالان جوان با اختلالات طیف اوتیسم (ASD) در مقایسه با گروه شاهد نشان دادند. این تغییرات در ناحیه ای که به ارتباط بین دو نیمکره‌ی مغزی کمک می کند، مشهودتر بود.