آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

اخبار حوزه نقشه برداری مغز

یک تیم از محققان انگلیسی، برای اولین بار در حیات بشر، نشان دادند که چگونه اختلال عملکرد شناختی مشاهده شده در اسکیزوفرنی ممکن است به دلیل فقدان پروتئینی حیاتی باشد، که ارتباط بین نورون ها در مغز را تسهیل می بخشد.
سختی دوران کودکی یکی از مشکلات قابل توجه در آمریکا محسوب می‌شود، به خصوص برای کودکانی که در فقر رشد می‌کنند.
دانشمندان در دانشگاه فنی درسدن (CRTD) قصد دارند بررسی کنند که آیا افزایش تعداد سلول های بنیادی در مغز به بهبود عملکردهای شناختی، مثل یادگیری و حافظه، که طی افزایش سن دچار فقدان می شود کمک خواهد کرد یا خیر.
مطالعه‌ای جدید بیان می دارد که ساعت بیولوژیک مغز و تولید دوپامین با هم مرتبط هستند که در نتیجه مصرف غذاهای پرکالری و متعاقبا چاقی ناشی از رژیم غذایی(DIO) را در پی دارد.
یادگیری عمیق، یکی از روش های هوش مصنوعی، می تواند قدرت MRI در پیش بینی اختلال بیش فعالی-کم توجهی (ADHD) را بهبود ببخشد.
محققان در موسسه کارولینسکا به فهم اینکه چطور قسمتی از مغز ما که در تصمیم گیری و پیشروی اعتیاد اهمیت دارد در سطح مولکولی سازمان دهی شده است، یک گام نزدیک تر شده‌اند.
بر اساس مطالعه ای جدید، فعالیت مغز حتی بدون صدایی [قابل شنیدن]، از طریق لب خوانی، با امواج صوتی همگام می شود.
نتایج مطالعه¬ای از دانشکده¬ی پزشکی جان هاپکینز بیان می¬دارد که بودن در کنار "بهترین دوست انسان" از سنین پایین می¬تواند فوایدی برای سلامتی، از جمله کاهش احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی در بزرگسالی داشته باشد.
گشودن چشمان، فوراً یک درک بصری از دنیا را ایجاد می¬کند – و این به نظر ساده می¬آید. اما فرآیندی که با تحریک شبکیه توسط فوتون¬ها آغاز می¬شود و با دیدن پایان می¬یابد، از سادگی به دور است.
حمید لطیفی مدیر گروه پیشران «نوروفوتونیک» در پژوهشکده‌ی لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با بیان این خبر گفت: فعالیت تحقیقاتی برای طراحی و ساخت دستگاه تصویربرداری از مغز با روش‌های صفحه نوری و نیز آندوسکوپی توسط متخصصان و ...