FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

اخبار حوزه نقشه برداری مغز

وقتی در اندیشه‌ی یادگیری زبان دیگری هستید، احتمالاً به فرانسوی، اسپانیایی و ... فکر می‌کنید. اما تا به حال به پایتون یا جاوا فکر کردید؟! ممکن است این دو فرآیند یادگیری بیشتر از آنچه فکر می‌کنید شبیه به هم باشند.
محققان دانشگاه ویرجینیا در استفاده از فراصوت متمرکز برای گذر از سد محافظتی مغز پیشگام هستند، به‌طوری که پزشکان توانستند بسیاری از درمان‌ها را به‌طور مستقیم به مغز اعمال کنند تا با بیماری‌های عصبی مقابله کنند.

نشانگر زیستی جدید برای پیری مغز

24 اردیبهشت 1399 92 بازدید
محققان مرکز RIKEN (BDR) در ژاپن تغییرات مربوط به گردش خون در پیری مغز را شناسایی کرده‌اند. این مطالعه که در ژورنال علمی Brain منتشر شده است، نشان می‌دهد که بزرگ شدن بطن‌ها وابسته به سن- وضعیتی به نام ونتریکولومگالی- با تاخیر در تخلیه‌ی خون از یک منطقه‌ی عمیق مغز همراه است.
بر اساس یافته‌های تیمی از متخصصان مغز و اعصاب UCL و بیمارستان ملی عصب شناسی و جراحی مغز و اعصاب انگلیس، مشاهدات بالینی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که دچار سکته مغزی شده‌اند، نشان می‌دهد که ویروس کرونا ممکن است باعث ایجاد لخته در رگ‌های خونی (شریان‌ها) در مغز شود.
اولین تحقیق جهانی که توسط دکتر جیانگ جیانگ، متخصص تصویربرداری عصبی انجام شده است، نشان داده که افرادی با سن 95 سال و بالاتر نسبت به همتایان جوان‌تر خود، فعال‌سازی بیشتری را در سمت چپ و راست مغز خود نشان می‌دهند.
دانشمندان Cornell تکنیک جدیدی را برای تصویربرداری از مغز گورخرماهی در کلیه مراحل رشد آن ایجاد کرده‌اند که می‌تواند دست‌آوردهایی برای مطالعه‌ی اختلالات مغزی انسان، از‌ جمله اوتیسم، به همراه داشته باشد.
اسکنMRI مغز افراد، هنگام آغوش‌گرفتن فردی دیگر، نشان می‌دهد که چگونه تماس جسمی، مغز طرفین را تغییر می‌دهد. محققان دانشگاه Aalto و مرکز PET تورکو روش جدیدی را برای تصویربرداری همزمان از مغز دو نفر فراهم آورده‌اند که به آنها امکان مطالعه‌ی تعاملات اجتماعی را می‌دهد.
برای چندین دهه، کتاب‌های حوزه‌ی زیست‌شناسی اظهار داشته‌اند که چشم‌ها منحصراً از طریق یک نوع مسیر با مغز ارتباط برقرار می‌کنند. اما یک کشف جدید نشان می‌دهد که برخی از سلول‌های عصبیِ شبکیه مسیر کوتاه‌تری را طی می‌کنند.
محققان تأیید‌کرده‌اند که نوروپپتید سوماتوستاتین می‌تواند عملکرد شناختی در مغز را بهبود بخشد. گروه تحقیقاتی پروفسور سونگ هی لی از گروه علوم بیولوژیکی در KAIST دریافتند که استفاده از نوروپپتید سوماتوستاتین با کاهش ورودی‌های محرک به پاروالبومین-مثبت بین نورون‌ها در قشر باعث بهبود پردازش بصری و رفتارهای شناختی مغز می‌شود.
محققان مرکز RIKEN علوم مغز (CBS) در ژاپن، نقصی در مغز افراد مبتلا ‌به اسکیزوفرنی یافته‌اند که می‌تواند منجر به توسعه‌ی درمان‌های جدید دارویی شود.
خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

Loading