FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

اخبار حوزه نقشه برداری مغز

نورون‌ها، سلول‌های عصبی در مغز، بازیگران اصلی عملکرد مغزی هستند. با این حال، یک نقش کلیدی برای گلیا، که مدت‌هاست سلول‌ پشتیبانی به شمار می‌آید، در حال ظهور است. اکنون یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه بازل با آزادسازی سلول‌های بنیادی بزرگسالان از حالت غیرفعالشان، دو نوع سلول گلیلی در مغز کشف کرده اند. این انواع جدید گلیا ممکن است نقش مهمی در انعطاف‌پذیری مغز در برابر تغییرات و ترمیم آن داشته باشند.
روده و مغز با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند تا میزان سیری و قند خون را در هنگام مصرف غذا تنظیم کنند. عصب واگ ارتباط‌دهنده‌ی مهمی بین این دو اندام است. محققان موسسه‌ی تحقیقات متابولیسم ماکس پلانک در کلن، گروه متخصصان برای تحقیقات مرتبط با افزایش سن (CECAD) در دانشگاه کلن و بیمارستان دانشگاهی کلن عملکردهای سلول‌های عصبی مختلف در مرکز کنترل عصب واگ را دقیق‌تر مورد بررسی قرار دادند.
اگر همه‌ی آهن موجود در بدن انسان را جدا کنید، ممکن است بتواند حداکثر سطح یک یا دو ناخن را بپوشاند. در مورد مس هم، اگر خوش شانس باشید، بتوانید به اندازه‌ی یک گوشواره‌ی کوچک استخراج کنید.
پزشکان کالیفرنیا می‌گویند تکنیک جدید تصویربرداری از مغز ممکن است سرانجام جایگزین MRI عملکردی شده و تصویربرداری عصبی را برای همیشه تغییر دهد.
مطالعه‌ا‌ی جدید بیان می‌دارد که مغز دختران اوتیسمی و غیر اوتیسمی از نظر فعالیت متفاوت است، در حالی که مغز پسران این اختلاف را نشان نمی‌دهد. این تفاوت دو جنس از الگوهای متمایز بروز ژنی طی رشد اولیه ناشی شود.
بر اساس مطالعه‌ای جدید با استفاده از مدلی روی موش‌ها، بازیابی پروتئین در مغز می‌تواند به درمان بیماری آلزایمر کمک کند.
موفقیت‌هایی در درمان اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و صرع با تحریک عمقی مغز پدیدار شده است، اما این موارد نیاز به کاشت ابزار و جراحی دارند.
مطالعه‌ای که روی بیش از 25000 نفر در انگلیس انجام شده است نشان می‌دهد که مصرف هر میزانی از الکل حتی نوشیدن در حد "متوسط" تقریباً روی هر قسمت از مغز تأثیر منفی دارد.
محققان موسسه‌ی نوروساینس دانشگاه آتونوما بارسلونا موفق شدند تا با استفاده از یک تحلیل میکروسکوپی سه بعدی ابداعی، به یک بازسازی بسیار دقیق از ویژگی‌های گلیوبلاستوما دست پیدا کنند.
دانشمندان دانشکده ی پزشکی دانشگاه ویرجینیا ابزاری برای نظارت بر ارتباطات درون مغز طراحی کرده و توسعه داده اند.
خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

Loading