ورود / ثبت نام


آزمایشگاه ماک اسکنر یا شبیه ساز دستگاه ام ار ای

تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا MRI یک روش پرکاربرد برای تشخیص بیماری ها و انجام مطالعات علوم شناختی است. انجام اسکن MRI معمولاً مستلزم وارد کردن بیمار به یک محفظه کوچک و تونل مانند و ارائه دستورالعمل هایی برای بی حرکت ماندن در داخل آن است. بسیاری از ازمون های ام آر آی به دلیل امتناع بیمار با شکست مواجه می شوند و بدرستی انجام نمی شوند. برخی از دلایل این نگرانی ها که توسط بیماران گزارش شده است نمادی از کلاستروفوبیا یا ترس از فضای بسته هستند، به عنوان مثال محدود بودن یا تنها بودن در اسکنر. بر اساس گزارشات و مقالات تعداد ازمون های ناموفق MRI که در نتیجه کلاستروفوبیا ایجاد می‌شوند، 6.5 درصد می-باشد. علاوه بر این، ازمون MRI گاهی اوقات خود باعث ایجاد کلاستروفوبیا می شود.

هنگام استفاده از اسکنر MRI برای گرفتن تصاویر از مغز، بسیار مهم است که شرکت کنندگان سر (و بدن) خود را تا حد امکان ثابت نگه دارند. هر حرکت سر می تواند بر روی تصاویر و در نتیجه داده های ارزشمندی که به ما اجازه می دهد به سؤالات تحقیق خود پاسخ دهیم تأثیر بگذار.

سیستم ماک اسکنر (mock scanner) یا شبیه ساز دستگاه ام ار ای سیستمی است که محیط اسکن را شبیه‌سازی می‌کند و شرکت‌کنندگان می توانند نحوه حضور در اسکنر را تجربه کنند و یاد بگیرند که چقدر باید بی‌حرکت بمانند.

mock scanner

سیستم ماک اسکنر موجود در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز مشابه با اسکنر 3 تسلای پریزمای موجود در این مرکز می باشد و به شکلی طراحی شده است که برای شرکت کنندگان شرایطی شبیه به آنچه در اسکنر واقعی تجربه خواهند کرد را فراهم کند.

این سیستم مجهز به یک سیستم نمایشگر می باشد. اسپیکرهایی در داخل ماکت تعبیه شده اند، به طوری که می توان صدای انواع سکانس های روتین در ازمایشگاه مانندEPI, T1-MPRAGE, T2 space, gre_field_map و موارد دیگر را برای واقع گرایی بیشتر برای ازمودنی خود پخش نمود. همچنین این سیستم شامل یک تخت متحرک، دوربین مانیتورینگ بیمار، سیستم ثبت میزان اکسیژن خون بوده و سرعت ورود و خروج تخت به داخل مگنت نیز قابل تنظیم می باشد.

قطر بور مگنت مشابه به اسکنر واقعی بوده و می تواند در کاهش ترس و استرس آزمودنی هایی که از کلاستروفوبیا رنج می برند یا کودکان و افراد مسن مفید باشد. این سیستم حاوی میدان مغناطیسی نبوده و مخاطرات اسکنر واقعی را ندارد.

در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به سه دلیل از شبیه ساز دستگاه ام ار ای استفاده می شود:

  1. ماک اسکنر را می توان برای شبیه سازی صدا و احساس یک اسکن MRI/fMRI واقعی استفاده کرد. استفاده از ماک اسکنر قبل از اسکن واقعی به کودکان و شرکت‌کنندگان با حساسیت صوتی یا کلاستروفوبیا خفیف اجازه می‌دهد تا با محیط MRI سازگار شوند و در آن راحت‌تر باشند.
  2. آموزش آزمودنی برای بی حرکت ماندن در طول آزمون اصلی و کاهش میزان داده های غیرقابل استفاده
  3. محققین می توانند اقدامات رفتاری (و اطلاعات دقیق حرکت سر) را از شرکت کنندگان در ماک اسکنر جمع اوری نمایند. این اطلاعات می توانند در توسعه تسک هایی قرار است در اسکنر واقعی اجرا شوند و نیز جمع آوری داده های رفتاری دقیق در مورد تسک هایی که ممکن است روی عملکرد ازمودنی در محیط اسکنر تأثیر بگذارد، مهم باشد.

کاربردهای دیگر:

  1. مورد استفاده برای انجام ازمون های ERT یا تعیین لجستیک آزمایش های "پیچیده"
  2. بر اساس مقالات موجود این سیستم همچنین برای درمان بیماران مبتلا به کلاستروفوبیا یا ترس از فضای بسته مفید و موثر می باشد.

خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

پرداخت هزینه آزمایشات دریافت گواهی پشتیبانی
صفحه اصلی
جستجو
دسته بندی
باشگاه
حساب کاربری