FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

داستان های موفقیت

مرتضی  امینی

نام: مرتضی
نام خانوادگی: امینی
رشته تحصیلی: آمار
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: طبقه بندی بیماری از روی تصاویر MRI مغزی به کمک روش های یادگیری ماشین
مجری طرح: دکتر مرتضی امینی

از طریق همکاران در دانشکده فنی دانشگاه تهران و فعالیت های ترویجی مرکز ماننده برگزاری مسابقات و کنفرانس با مرکز آشنا شدم.


تعامل بسیار خوبی با همکاران در مرکز از نظر گفتگوی علمی رو در رو داشته و همکاری بسیار خوبی با همکاران بخش ارتباط با مشتری و بایوبانک داشتم.


فاطمه جم

نام: فاطمه
نام خانوادگی: جم
رشته تحصیلی: معماری
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: : ارزیابی تاثیر سبک نمای ساختمان‌های مسکونی بر فعالیت مغزی افراد ( یک مطالعه fMRI اکتشافی)
مجری طرح: دکتر حمیدرضا عظمتی

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز را یکی از دوستان شاغل در آزمایشگاه علوم شناختی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به من معرفی کردند.


با توجه به همکاری خیلی عالی عزیزان در بخش‌های مختلف آزمایشگاه و محیط مناسب آن، کار با آرامش پیش رفت اما روند پروژه با توجه به میان رشته ای بودن آن برای من کمی با چالش همراه بود.

شیما عظیما

نام: شیما
نام خانوادگی: عظیما
رشته تحصیلی: مدیریت بازرگانی/بازاریابی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: ارزیابی تاثیرات تبلیغات نوستالژیک بر رفتار مصرف کننده: پژوهشی ترکیبی با استفاده از روش های کمی، کیفی و بالینی
مجری طرح: دکتر علی مطیع نصرآبادی

آشنایی من با آزمایشگاه نقشه برداری مغز از طریق کارگاه نورومارکتینگ بود که حوزه فعالیت تخصصی خودم در این حوزه بود. این کارگاه از نظر علمی در سطح مطوبی بود و من برای آشنایی بیشتر با مفاهیم علوم شناختی و ابزارهای کاربردی در این موضوع به کارگاه سه روزه EEG آمدم که دکتر نصرآبادی نیز مدرس این کارگاه بودند. پس از حضور در این کارگاه به مدت یک هفته کارآموزی در بخش ثبت EEG آمدم تا با اجزاء تا بیشتر با اجزاء ثبت سیگنال آشنا شوم. و سپس پروژه خودم در آزمایشگاه تعریف شد، همواره همراهی تیم ارتباط با مشتریان و تیم ثبت سیگنال و پردازش برایم ارزشمند بوده و سعی این تیم ها برای بهبود و تسریع در روند انجام پروژه شایسته تقدیر است.
با تشکر
شیما عظیما
دی ماه 98

امیر  عباسقلی پور

نام: امیر
نام خانوادگی: عباسقلی پور
رشته تحصیلی: تربیت بدنی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: تاثیر تمرینات ایروبیک در آب و خشکی بر تحریک پذیری حسی، نوروپلاستیسی و تعادل بیماران دیابتی نوع2
مجری طرح: دکتر مهدی شهبازی

نحوه آشنایی توسط استاد راهنما انجام شده است. کار و فعالیت در محیط آزمایشگاه بسیار حس خوبی بود مخصوصا از پرسنل محترم و نظم و دقت فرایند کاری و پژوهشی . در کل از مجموعه رضایت بالایی دارم و خاطره خوبی از آنجا در ذهنم ثبت گردیده است.
با تشکر
امیر عباسقلی پور

لیدا شفقی

نام: لیدا
نام خانوادگی: شفقی
رشته تحصیلی: علوم اعصاب
مقطع تحصیلی: دکترای تخصصی
عنوان پروژه: بررسی اثر بومتانید بر ویژگی های علامت شناختی، سازمانبندی عصبی و بیان ژن ها در اختلال وسواس فکری-عملی
مجری طرح: دکتر محمودرضا حاجی قاسم

از اواسط پاییز سال 95 که طی یک بازدید دانشکده ای با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز آشنا شدیم، دور از تصور نبود که ارزیابی مدارهای مغزی را به عنوان یکی از متغیرهای پروژه پایان نامه دوره ی دکتری در نظر بگیریم. صحبت های اولیه پیرامون راه اندازی بخش تصویربرداری عصبی پروژه ما، مهرماه سال هزار و سیصد و نود و هفت آغاز شد. در همان دیالوگ های آغازین و مکالمات کوتاه اولیه مشهود بود که با فضایی متفاوت از آنچه که مرسوم ازمایشگاه های تحقیقاتی است مواجه هستم. موضوعی که برای من با تمام موارد غیرقابل پیش بینی که راجع به مولفه های آن فضا در ذهن داشتم، و بیمارانی که قرار بود روند تصویربرداری برای آنها اجرا شود، اهمیت بیشتری نیز پیدا میکرد. محیط مدرن، منظم، حرفه ای و در عین حال گرم و صمیمی آزمایشگاه نقشه برداری مغز این اطمینان و نوید را ایجاد میکرد که دورانی پویا و با نشاط در انتظار است. در نهایت و پس از سپری کردن یک دوره ی یکساله در آن محیط، و ارتباط با مسئولین برنامه ریزی و مجریان تصویربرداری مغزی به روش تشدید مغناطیسی، میتوان اعتراف کرد که خروجی کار از بسیاری جوانب، فراتر از انتظارات و پیش فرض های نخستین بود.

مهدیه خانبگی

نام: مهدیه
نام خانوادگی: خانبگی
رشته تحصیلی: زیست شناسی تکوینی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
عنوان پروژه: آنالیز تصاویر MRI ساختاری با استفاده از نرم افزار FreeSurfer
مجری طرح: دکتر سید مهدی خلیق رضوی

با سلام.
اینجانب، جهت آنالیز تصاویر MRI ساختاری برای تعداد ۴۵ نفر، که در پژوهش دیگری به هدایت دکتر خلیق رضوی در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز تصویربرداری شده بود، از امکانات سرور آزمایشگاه استفاده نمودم.
در این پروژه، برای بازسازی آناتومی مغز افراد از نرم افزار FreeSurfer استفاده شد. لازم به ذکر است که مرحله ی بازسازی نمونه ها در این نرم افزار بسیار کند و زمان بر است و انجام آن توسط کامپیوترهای عادی، به ازای هر فرد چیزی در حدود ۸ ساعت به طول می انجامد، که برای ۴۵ نفر ۳۶۰ ساعت یا ۱۵ روز به صورت بی وقفه زمان لازم خواهد بود.
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، با در اختیار قرار دادن خدمات سرور، نه تنها به من در صرفه جویی و مدیریت زمان در حین انجام پروژه بسیار کمک کرد، بلکه تعرفه ها و هزینه ی نهایی محاسبه شده در ازای انجام این پژوهش کاملا منصفانه، دانشجویی و به صرفه بود.
راهنمایی و هدایت کارشناسان پردازش سیگنال نیز، جهت آماده سازی تصاویر و کد نویسی برای انجام درست آنالیزها مفید و موثر بوده است.
همچنین، همکاری سایر کارشناسان آزمایشگاه جهت تشکیل پرونده، و همدلی صمیمانه ی آنها در برطرف کردن مشکلات راهگشا بوده و حائز اهمیت است.


ندا سرداری پور

نام: ندا
نام خانوادگی: سرداری پور
رشته تحصیلی: مهندسی پزشکی – بیوالکتریک
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد – دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
عنوان پروژه: ارزیابی عملکرد ناحیه LGN و میزان صدمه وارد بر آن در بیماران مبتلا به MS توسط Fmri و تست بینایی
مجری طرح: دکتر حمید ابریشمی مقدم

بعد از شروع مقطع کارشناسی ارشد در آزمایشگاه بینایی ماشین و پردازش تصاویر پزشکی با سرپرستی دکتر حمید ابریشمی مقدم، پروژه کارشناسی ارشد خود را در زمینه‌ی پردازش تصاویر fMRI مغزی بیماران اسکلروز چندگانه (MS) شروع کرده و جهت ثبت دیتای جدید به آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز مراجعه نمودم. بدین ترتیب فرآیند ثبت داده در این آزمایشگاه شروع شد.


شرکت در ورکشاپ‌های مفیدی که در راستای آشنایی با تصویربرداری پزشکی و پردازش تصاویر توسط نرم‌افزارهای مخصوص، که در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برگزار شد، کمک شایانی در پیشبرد پروژه‌ی اینجانب داشت. علاوه بر این ارائه‌ی گرنت‌های پژوهشی جهت استفاده از خدمات آزمایشگاه نیز از لحاظ مالی کمک زیادی در راستای تسویه حساب و دریافت داده‌های این پروژه کرد.


در کل حضور در این فضا تجربه‌ی جالبی را به همراه داشت و از کلیه مسئولین و کارشناسان متشکرم.


سیما  شجاعی

نام: سیما
نام خانوادگی: شجاعی
رشته تحصیلی: نانوفناوری پزشکی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد - دانشگاه علوم پزشکی ایران
عنوان پروژه: عنوان پروژه: ردیابی سلول¬های بنیادی توسط نانو ذرات زیست سازگار در مدل تجربی Rat
مجری طرح: دکتر مهروی

بسمه تعالیباعرض سلام و احتراماینجانب سیما شجاعی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته نانوفناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران از طریق سایر دانشجویان و استاد راهنما خانم دکتر مهروی با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز آشنا شده و از تاریخ 25/4/97 پروژه خود را در این مرکز آغاز کرده ام.همکاری پرسنل در بخش تصویر برداری و قسمت پردازش برای بهبود کیفیت پروژه و سرعت دادن به روند پروژه بسیار تحسین برانگیز بود.در نهایت از ریاست محترم و تمامی پرسنل مجموعه کمال تشکر و قدردانی را دارم.با تشکرسیما شجاعیسمیه حاجی

نام: سمیه
نام خانوادگی: حاجی
رشته تحصیلی: فیزیولوژی ورزشی عصبی-عضلانی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: تعامل یک دوره تمرین تناوبی شدید و محدودیت کالری بر شبکه های مغزی و عملکرد شناختی افراد سالمند
مجری طرح: دکتر مریم نورشاهی

در راستای تحقیقات و بررسی های لازم در مورد رساله دکتری و یافتن مکانی جهت انجام اسکن fMRI چند مرکز برای انجام این کار مد نظر قرار گرفت ولی با بررسی های بیشتر و در نظر گرفتن تمامی شرایط آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به عنوان مکان انجام اسکن انتخاب شد، صرف تحقیقاتی بودن این مرکز یکی از مزیت های این آزمایشگاه بود که کار را برای محققان و آزمودنی ها آسان و ایمن می کرد . در ضمن پرسنل و کارکنان فعال و کوشا این مرکز نیز یکی از نقاط قوت این مرکز بودند که با سعه صدر و محترمانه همواره آماده پاسخگویی به سوالات محققین بودند و تا پایان کار صبورانه همکاری خوبی با اینجانب و تیم همراه بنده داشتند. لذا اینجا از زحمات همه همکاران نهایت تشکر را دارم. امیدوارم باز هم در تحقیقات آتی بتوانیم همکاری خوبی با این مرکز داشته باشیم.
باتشکر
سمیه حاجی

اشرف السادات  معظم

نام: اشرف السادات
نام خانوادگی: معظم
رشته تحصیلی: زیست شناسی جانوری
مقطع تحصیلی: کارشناسی
عنوان پروژه: تاثیر دارو بر هیدروسفالی ناشی از کالوئین
مجری طرح: خانم دکتر منیژه متولیان

نحوه آشنایی با آزمایشگاه از طریق یکی از همکاران در گروه فیزیک پزشکی بوده است و تجربه ای که از این مرکز دارم بسیار مورد رضایت می باشد و از همکاری تمامی کادر آزمایشگاه از کارشناس ارتباط با مشتری مسئول پرونده ی اینجانب، و تمام کارشناسان فنی که در انجام پروژه و بدست آوردن اطلاعات در مورد MRI که به نحو احسن وظیفه محوله را به انجام میرسانند و تمامی همکاران موجود در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز کمال تشکر و قدردانی را داریم.