آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

داستان های موفقیت

حسن فرهی

نام: حسن
نام خانوادگی: فرهی
رشته تحصیلی: فیزیک پزشکی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: پیش بینی ها و تغییرات عصبی مرتبط با پاسخ بر درمان شناختی- رفتاری در افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر
مجری طرح: دکتر محمد علی عقابیان

اینجانب از طریق اساتید و همکاران مرکز تصویر برداری و آنالیز تصاویر مغزی(نیاگ) واقع در بیمارستان حضرت امام خمینی با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز آشنا شده و طرح پژوهشی خود را برای اجرای عملیاتی در آن طراحی کردم.

هدف اصلی این طرح کمک به ایده پیش بینی نتیجه درمان در اختلالات روانپزشکی (با تمرکز بر اختلال اضطراب فراگیر) قبل از شروع مداخله و اجتناب از فرایند طولانی آزمایش و خطا در پیدا کردن مداخله مناسب برای فرد مبتلا می باشد.هدف دوم طرح،بررسی این نکته است که آیا درمان قادر هست مکانیسم های نوروبیولوژیک پیدا شده قبل از شروع مداخله را هدف قرار داده و تغییر دهد.موضوع فوق برای نخستین بار در ایران درقالب طرح حاضر بررسی شده و جمع زیادی از متخصصان در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز،مرکز نیاگ و دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان(دانشگاه علوم پزشکی ایران) با آن همکاری می کنند.نکته ای که اجرای طرح یاد شده را برای اینجانب بسیار هیجان انگیز کرده است.مشارکت تیمی و گروهی افراد از حوزه های مختلف در آن می باشد که حوزه های متنوعی از روانشناسی بالینی،فیزیک پزشکی،آمار تا تصویربرداری عصبی را شامل میشود.

محمد رضا ناظم زاده

نام: محمد رضا
نام خانوادگی: ناظم زاده
رشته تحصیلی: مهندسی پزشکی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: بررسی سازماندهی مجدد شبکه حافظه بعد از جراحی لوپ گیجگاهی در بیماران صرع
مجری طرح: محمد رضا ناظم زاده

سابقه دوستی با رئیس آزمایشگاه و معاون آزمایشگاه بعد از بازگشت به کشور و معرفی آزمایشگاه توسط ایشان و طی یک بازدید از فضا و محیط آزمایشگاه و دستگاههای نوین این مرکز تصمیم به انجام پروژه های صرع در آزمایشگاه نقش برداری مغز شدم.

کلا بنده از تمام همکاران و مسئولین آزمایشگاه کمال رضایت را دارم و در محیطی بسیار صمیمی و دوستانه در جهت پیشبرد اهداف عالیه انسانی،اخلاقی و بالینی ،همکاری و مساعدت کامل را انجام می دهند.

پدرام مهنام

نام: پدرام
نام خانوادگی: مهنام
رشته تحصیلی: مهندسی معماری
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
عنوان پروژه: بررسی تاثیر بناهای مذهبی-معنوی بر روی عملکرد مغز از منظر عصب شناسی
مجری طرح: دکتر مریم عظیمی

آشنایی اینجانب با آزمایشگاه نقشه برداری مغز توسط جناب آقای دکتر مجید برکتین عضو هیئت علوم پزشکی اصفهان (دکتری تخصصی نوروسایکولوژی) بود.

پروژه ذکر شده تاثیر بناهای مذهبی،معنوی از جمله کلیسا، مسجد، معبد بر روی عملکرد مغز توسط دستگاه fNIRS با 3 کانال بر روی نواحی لوب فرانتال و اکسی پنتال(نواحی که در هنگام احساس معنویت بیشتری نشان می دهد)بررسی گردید. آزمایشگاه های مشابه در جهان توسط دستگاههایی چون fMRI صورت گرفته بود ولیکن توسط fNIRS اولین تجربه در سطح جهان بود که در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز این امر محقق شد.جمع آوری اطلاعات برای 30 نفر حدود 3 هفته به طول انجامید و در نهایت اطلاعات آن در قالب brain map تحلیل گشت.

در مجموع تجربه بسیار سخت و لذت بخشی بود.

سیف الله غریب

نام: سیف الله
نام خانوادگی: غریب
رشته تحصیلی: مهندسی بهداشت حرفه ای
مقطع تحصیلی: دکترا
عنوان پروژه: مکان یابی نواحی و اتصالات عملکردی مغزی در درک خطرات رانندگی در رانندگان خودروهای سواری با استفاده از تحلیل سیگنال های fMRI
مجری طرح: دکتر سید ابوالفصل ذاکریان

اینجانب از طریق سرچ در گوگل با آزمایشگاه نقشه برداری مغز آشنا شدم،دانش نقشه برداری در ایران محدود است ولی در آزمایشگاه به دلیل انجام پژوهش های متعدد و داشتن دستگاهای بروز آزمایشگاهی توانستم پروژه خود را تعریف کنم و به سرانجام برسانم.

اگر یعد از جلسه پایلوت این امکان وجود داشته باشد که بتوان پردازش آن جلسه را هم انجام داد تاثیر مثبتی در ادامه کار و در نتیجه خروجی آن خواهد داشت.

محمد  حسن شریفیان

نام: محمد
نام خانوادگی: حسن شریفیان
رشته تحصیلی: روانشناسی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ا رشد
عنوان پروژه: بررسی تاثیر تصورات قالبی از کشورها بر هم دلی با مردم آن کشورها با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی در یک نمونه ایرانی
مجری طرح: دکتر جواد حاتمی

نحوه آشنایی من با این مرکز از طریق جناب آقای دکتر جواد حاتمی که استاد راهنمای پروژه بود در سال 95 آشنا شدم و متوجه شدم تجهیزات مدرن برای پژوهش را دارد ودر کارگاههای آموزش شرکت کردم وتصمیم گرفتم که پروژه خود را بر این مبنا قرار دهم.

روند انجام آزمایش به خوبی طی شد و خروجی خوبی از دیتاها گرفتم.

فاطمه جهانسوز

نام: فاطمه
نام خانوادگی: جهانسوز
رشته تحصیلی: نانوبیوتکنولوژی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
عنوان پروژه: بررسی لژیون رت پارکینسونه
مجری طرح: دکتر بهمن ابراهیمی حسین زاده

پروژه ای که من در آزمایشگاه انجام دادم برای اولین بار در دنیا تصویر بهبود پارکینسون بر روی رت بود که بین رت سالم و مریض انجام شد و قرار بود که با دستگاه 9 تسلا انجام شود و چون شرایط آن مقدور نیود با دستگاه سه تسلا انجام شد و خروجی خیلی خوبی هم بدست امد.فقط کمی هزینه های انجام آزمایش بالا بود.

الهام  اسماعیلی شاندیز

نام: الهام
نام خانوادگی: اسماعیلی شاندیز
رشته تحصیلی: روانپزشکی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: بررسی و مقایسه تغییرات fMRI در گروه بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی مزمن
مجری طرح: دکتر آرش میراب زاده

نحوه آشنایی بنده با آزمایشگاه نقشه برداری مغز توسط جناب آقای دکتر عقابیان بود.

در ابتدای پروژه توانستم با گرفتن مشاوره از جناب آقای دکتر حسین زاده مشاوره علمی خوبی بگیرم که برای ادامه کار بسیار مفید فایده بود.

خدمات آزمایشگاهی برای پروژه بنده با درصد تخفیف بسیار مناسب انجام شد.تحلیل داده ها توسط آقایان خدایی و رسولی به خوبی انجام شد.

فاطمه انصاری نژاد

نام: فاطمه
نام خانوادگی: انصاری نژاد
رشته تحصیلی: روانشناسی بالینی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
عنوان پروژه: بررسی حس عاملیت و پتانسیل آمادگی در اعمال آگاهانه ارادی افراد دارای اختلال بولیمیا
مجری طرح: دکتر علیرضا مرادی

طریقه آشنایی من با این مرکز از طریق آقای دکتر علیرضا مرادی که بعنوان استاد راهنمای بنده هستند بود.

خوشحالم که پژوهش خود را در محیط دوستانه و با کارشناسانی مجرب انجام دادم و تمام خروجی هایی که بدست آوردم با موفقیت به پیایان رساندم.

مهدی رمضانی

نام: مهدی
نام خانوادگی: رمضانی
رشته تحصیلی: علوم اعصاب
مقطع تحصیلی: دکترا
عنوان پروژه: بررسی تغییرات ارتباط عملکردی نواحی VI و Crus I مخچه کودکان نارساخوان حاصل از درمان کوتاه مدت بینایی حرکتی با استفاده از fMRI
مجری طرح: دکتر محمدتقی جغتایی

طریقه آشنایی بنده با آزمایشگاه نقشه برداری مغز توسط جناب آقای دکتر جغتایی بود .

اولین بار توانستم توسط کارشناسان آزمایشگاه نقشه برداری مغز بدون بیهوشی روی کیس های 13-7 سال که اختلال خوانداری داشتند را انجام دهم و نتیجه خوبی از این پژوهش بدست بیاورم.

محمد  اله خواه

نام: محمد
نام خانوادگی: اله خواه
رشته تحصیلی: مهندسی پزشکی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: طبقه بندی احساسات از روی ارتباطات مغزی در فضای منابع
مجری طرح: دکتر علی مطیع نصر آبادی

طریقه آشنایی من با آزمایشگاه نقشه برداری از ابتدای تاسیس بود، و چون استاد راهنما ی طرح جناب آقای دکتر نصر آبادی بودند و در زمینه EEG علوم شناختی فعالیت داشتند توانستم از تجربیات ایشان برای استفاده بهینه از آزمایشگاه هم استفاده کنم و تجربه خوبی در این پژوهش بدست آوردم.

اگر کمی قیمت مواد مصرفی در EEG هم پائین تر شود برای پژوهشگر مناسب خواهد بود.