آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

داستان های موفقیت

ندا سرداری پور

نام: ندا
نام خانوادگی: سرداری پور
رشته تحصیلی: مهندسی پزشکی – بیوالکتریک
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد – دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
عنوان پروژه:
مجری طرح:

بعد از شروع مقطع کارشناسی ارشد در آزمایشگاه بینایی ماشین و پردازش تصاویر پزشکی با سرپرستی دکتر حمید ابریشمی مقدم، پروژه کارشناسی ارشد خود را در زمینه‌ی پردازش تصاویر fMRI مغزی بیماران اسکلروز چندگانه (MS) شروع کرده و جهت ثبت دیتای جدید به آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز مراجعه نمودم. بدین ترتیب فرآیند ثبت داده در این آزمایشگاه شروع شد.
شرکت در ورکشاپ‌های مفیدی که در راستای آشنایی با تصویربرداری پزشکی و پردازش تصاویر توسط نرم‌افزارهای مخصوص، که در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برگزار شد، کمک شایانی در پیشبرد پروژه‌ی اینجانب داشت. علاوه بر این ارائه‌ی گرنت‌های پژوهشی جهت استفاده از خدمات آزمایشگاه نیز از لحاظ مالی کمک زیادی در راستای تسویه حساب و دریافت داده‌های این پروژه کرد.
در کل حضور در این فضا تجربه‌ی جالبی را به همراه داشت و از کلیه مسئولین و کارشناسان متشکرم.

سیما  شجاعی

نام: سیما
نام خانوادگی: شجاعی
رشته تحصیلی: نانوفناوری پزشکی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد - دانشگاه علوم پزشکی ایران
عنوان پروژه:
مجری طرح: دکتر مهروی

بسمه تعالی

باعرض سلام و احترام

اینجانب سیما شجاعی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته نانوفناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران از طریق سایر دانشجویان و استاد راهنما خانم دکتر مهروی با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز آشنا شده و از تاریخ 25/4/97 پروژه خود را در این مرکز آغاز کرده ام.

همکاری پرسنل در بخش تصویر برداری و قسمت پردازش برای بهبود کیفیت پروژه و سرعت دادن به روند پروژه بسیار تحسین برانگیز بود.

در نهایت از ریاست محترم و تمامی پرسنل مجموعه کمال تشکر و قدردانی را دارم.

با تشکر

سیما شجاعی

سمیه حاجی

نام: سمیه
نام خانوادگی: حاجی
رشته تحصیلی: فیزیولوژی ورزشی عصبی-عضلانی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: تعامل یک دوره تمرین تناوبی شدید و محدودیت کالری بر شبکه های مغزی و عملکرد شناختی افراد سالمند
مجری طرح: دکتر مریم نورشاهی

در راستای تحقیقات و بررسی های لازم در مورد رساله دکتری و یافتن مکانی جهت انجام اسکن fMRI چند مرکز برای انجام این کار مد نظر قرار گرفت ولی با بررسی های بیشتر و در نظر گرفتن تمامی شرایط آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به عنوان مکان انجام اسکن انتخاب شد، صرف تحقیقاتی بودن این مرکز یکی از مزیت های این آزمایشگاه بود که کار را برای محققان و آزمودنی ها آسان و ایمن می کرد . در ضمن پرسنل و کارکنان فعال و کوشا این مرکز نیز یکی از نقاط قوت این مرکز بودند که با سعه صدر و محترمانه همواره آماده پاسخگویی به سوالات محققین بودند و تا پایان کار صبورانه همکاری خوبی با اینجانب و تیم همراه بنده داشتند. لذا اینجا از زحمات همه همکاران نهایت تشکر را دارم. امیدوارم باز هم در تحقیقات آتی بتوانیم همکاری خوبی با این مرکز داشته باشیم.
باتشکر
سمیه حاجی

اشرف السادات  معظم

نام: اشرف السادات
نام خانوادگی: معظم
رشته تحصیلی: زیست شناسی جانوری
مقطع تحصیلی: کارشناسی
عنوان پروژه: تاثیر دارو بر هیدروسفالی ناشی از کالوئین
مجری طرح:

نحوه آشنایی با آزمایشگاه از طریق یکی از همکاران در گروه فیزیک پزشکی بوده است و تجربه ای که از این مرکز دارم بسیار مورد رضایت می باشد و از همکاری تمامی کادر آزمایشگاه از کارشناس ارتباط با مشتری مسئول پرونده ی اینجانب، و تمام کارشناسان فنی که در انجام پروژه و بدست آوردن اطلاعات در مورد MRI که به نحو احسن وظیفه محوله را به انجام میرسانند و تمامی همکاران موجود در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز کمال تشکر و قدردانی را داریم.

دکتر امیرحسین بتولی

نام: دکتر امیرحسین
نام خانوادگی: بتولی
رشته تحصیلی: استادیار دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
مقطع تحصیلی:
عنوان پروژه: طراحی و تشکیل مجموعه داده های ساختاری مغز انسان با تصاویر تشدید مغناطیسی با هدف استانداردسازی و خصوصیات فیزیکی مغز افراد Normal و ایجاد اطلس کمی
مجری طرح: دکتر امیرحسین بتولی

اینجانب سید امیرحسین بتولی، عضو هیات علمی دانشکده فناوریهای نوین دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین مدیر طرح پژوهشی Iranian Brain imaging Database(IBID) ، مراتب سپاس و قدردانی خود و همکارانم را از حمایت های اساتید، مدیران و کارشناسان محترم آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اعلام می دارم.
¬در این طرح پژوهشی مقرر بوده است تعداد 300 داده MRI مغزی از افراد سالم در بازه سنی 20 الی 70 سال جمع آوری شود، داده های ام آر آی شامل پروتکل های مختلفی از جمله : T1-weighted, T2-weighted, Diffusion-weighted(multi-shell) and Resting-state Fmri بوده است که در بازه زمانی کمتر از یک سال در نهایت تعداد 311 داده جمع آوری گردید.
بدیهی است انجام این طرح و یا طرح های مشابه بدون در اختیار داشتن امکانات آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز میسر نبوده است، امیدوارم این آزمایشگاه همچنان بتواند منشا خدمات مفید و ارزنده جامعه علمی کشور باشد.
با احترام،
سید امیرحسین بتولی
8 مهرماه1398

دکتر امیرپویا  تنهایی

نام: دکتر امیرپویا
نام خانوادگی: تنهایی
رشته تحصیلی: علوم اعصاب شناختی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه: پردازش و تحلیل سیگنال و ثبت سیگنال امواج ERP
مجری طرح: دکتر محمدرضا دلیری

از طریق شرکت در کارگاههای آموزشی در سال اول تحصیلی دوره دکتری با آزمایشگاه آشنا شده ام و تجربه ای اطمینان بخش از صحت اجرای مراحل مختلف داشتم چرا که براساس استانداردهای به روز انجام می شد و همکاران در مراحل مختلف از قسمت ثبت پروژه تا پردازش، همکاری منعطف و شیوه برخورد مناسب را در شرایط مختلف داشتند. از همه همکاران تشکر میکنم.

آرمین فروزان فر

نام: آرمین
نام خانوادگی: فروزان فر
رشته تحصیلی: مهندسی پزشکی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
عنوان پروژه: بصری سازی اندام مورد نظر مغزی به کمک واقعیت افزوده با استفاده از شبکه عصبی عمیق
مجری طرح:

نحوه آشنایی با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز: از طریق یکی از دوستانم که در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه تهران تحصیل میکند با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز آشنا شدم. در این آزمایشگاه به ثبت داده ی ام آر آی از انسان سالم نیاز داشتم که با کمک و همکاری اعضای مختلف کارهای من به سرعت انجام شد

فرزانه لعل خاکپور

نام: فرزانه
نام خانوادگی: لعل خاکپور
رشته تحصیلی: علوم شناختی، روانشناسی شناختی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
عنوان پروژه: بررسی تاثیر اضطراب القایی بر بازداری پاسخ
مجری طرح: دکتر رضا رستمی

نحوه آشنایی با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز: از طریق بازدید از آزمایشگاه. اول کار که اومدم آزمایشگاه، مشاورین پروژه بخصوص آقای پروین راهنمایی های خوبی در رابطه با استفاده از دستگاه ها و پروسه اداری کردند. یکی از ابزارهایی که لازم داشتم در آزمایشگاه نبود که خوشبختانه با همکاری کارشناسان، امکان استفاده از آن فراهم شد. در طول اجرای پروژه هم کارشناسان بخش و مشاورین در زمینه ثبت سیگنال و تعیین وقت بسیار منظم بودند و تجربه جالبی را رقم زدند. چیزهای زیادی یاد گرفتم و از خانم پورعباسی و سایر کارشناسان و همچنین آقای رستمی و خانم ذاکری بابت همکاری شان ممنونم.

زهرا نعمتی

نام: زهرا
نام خانوادگی: نعمتی
رشته تحصیلی: تربیت بدنی – یادگیری حرکتی
مقطع تحصیلی: دکتری
عنوان پروژه:
مجری طرح:

نحوه آشنایی با آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز: پیش از هر چیز از همکاری صمیمانه کلیه پرسنل آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز تشکر میکنم که حین اجرای آزمایش محیطی آرام را برای انجام پروژه من فراهم کردند. من از طریق بازدید با آزمایشگاه آشنا شدم.
از آنجایی که پروژه من ترکیبی از پژوهش میدانی و آزمایشگاهی بود، به کمک تک تک دوستان نیاز داشتم. از جناب آقای دکتر حسین زاده نهایت تشکر را دارم که علاوه بر مشاوره علمی، شرایط را برای هرچه بهتر اجرا شدن پروژه فراهم کردند. از تمام همکاران واحد ارتباط با مشتریان ( آقای شبان، خانم گلبرگ، خانم ذاکری، آقای رستمی و خانم قائم پناه)، تاسیسات (آقای شورین)، حراست، خدمات (آقایان عاقلی و پیرزیاد)، خانم پورعباسی، خانم صادق بیگی، کلیه همکاران پردازش سیگنال، آقای طیب و آقای خدایی کمال تشکر را دارم.

محمد امین سرائی

نام: محمد امین
نام خانوادگی: سرائی
رشته تحصیلی: روانشناسی
مقطع تحصیلی: کارشناسی
عنوان پروژه: بررسی تاثیر نماز بر کاهش فعالیت شبکه حالت پیش فرض مغز توسط EEG
مجری طرح: دکتر سید روح الله حسینی

با سرچ کردن و تماس گرفتن با تمامی مراکز تحقیقاتی مرتبط برای انجام پروژه fMRI، آزمایشگاه نقشه برداری مغز را انتخاب کردم.

شرایط این روز ها برای پژوهشگران جوان چالش های متعددی ایجاد می کند. پروشه ارزشیابی طرح ها و اخذ مجوز گاهی آنقدر دشوار می شود که ممکن است پژوهشگران را از انجام کار های نوآورانه پژوهشی منصرف کند. آزمایشگاه نقشه برداری مغز کمک بزرگی به من کرد تا بدون درگیر شدن در پروسه های هزینه بر و زمان بر مقدماتی برای تایید شدن و انجام پروژه، بتوانم به تحقیق در حوزه مورد علاقه خودم با یکی از بهترین دستگاه های تصویر برداری، یعنی اف ام آر آی بپردازم. همچنین مشاوره دوستانه و صمیمی پرسنل آزمایشگاه باعث شد تا راه انجام پژوهش برای من بهتر، آسان تر و لذت بخش تر شود.