ورود / ثبت نام


آشکارسازی حرکت (Neuro 3d) روی اسکنر MRI

آپشن " Online Motion Detection” روی اسکنر ام ار ای آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز راه‌اندازی شد.

مقدمه

در این نرم افزار امکان ترکت حرکت در حین انجام آزمونهای fMRI فراهم شد و میتوان بدین منظور حرکت بیمار یا ازمودنی را در طی انجام ازمون بررسی کرد و در صورتی که این میزان حرکت بیشتر از میزان نرمال و تعیین شده باشد میتوان ازمون را متوقف کرد و مجددا اخذ داده را بعد از تذکر به ازمودنی شروع کرد

حتی بهترین ازمودنی ها بصورت ناخواسته سر خود را در حین انجام ازمون های MRI حرکت می دهند (به عنوان مثال، به دلیل بلعیدن بزاق یا تنفس کردن)، و این حرکت می تواند اثرات شدیدی بر داده های fMRI داشته باشد.

تاثیرات حرکت در کیفیت داده و میزان مجاز حرکت:

دو اثر عمده حاصل حرکت سر در حین انجام ازمون می باشد:

  1. اثر اول این است که حرکت منجر به عدم تطابق مکان تصاویر بعدی در سری زمانی می شود. این اثر با عنوان bulk motion شناخته می شود زیرا شامل یک حرکت عمده در سر است. bulk motion می تواند اثرات زیادی بر روی مپ های فعال سازی داشته باشد که معمولاً در لبه های تصویر رخ می دهد. زمانیکه یک وکسل که در یک نقطه هیچ بافت مغزی در آن وجود ندارد، در اثر حرکت سر به طور ناگهانی به دلیل حرکت، حاوی بافت باشد باعث می شود تغییرات بزرگی در شدت تصویر رخ دهد.
  2. دوم اینکه ، حرکت سر می تواند منجر به اختلال در سیگنال MRI شود. هنگامی که سر حرکت می کند، پروتون هایی که به داخل یک وکسل از یک اسلایس کناری حرکت می کنند و تحریک متفاوتی با آنچه انتظار می رود دارد، و سیگنال بازسازی شده به طور دقیق بافت موجود در وکسل را منعکس نمی کند. این اثرات می تواند منجر به تغییرات زیادی در شدت یک بخش یا مجموعه ای از اسلایس ها شود

اگر حرکت تدریجی باشد یا بین مراحل اسکن رخ دهد، می توان مقدار زیادی جابجایی را اصلاح کرد. در حالی که اگر حرکت ناگهانی در حین اسکن رخ دهد، این احتمال وجود دارد که اثراتی بر شدت تصویر بگذارد و قابل اصلاح نباشد. به عنوان یک قاعده کلی، هرگونه translational displacement (یعنی translation بین دو نقطه زمانی مجاور) بیش از یک دوم اندازه وکسل کیفیت داده ها را تحت تاثیر قرار میدهد.

برای به حداقل رساندن حرکت در حین جمع آوری داده ها، روش های مختلفی وجود دارد برای مثال برای انجام MRI ساختاری در بررسی های بالینی، اغلب از آرام بخش استفاده می شود. با این حال، این گزینه برای مطالعات fMRI در محیط های تحقیقاتی به دلیل نیاز به هوشیاری کامل شرکت کنندگان و همچنین خطر غیرقابل قبول عوارض جانبی انجام نمی شود. مجموعه ای از راه حل ها برای مطالعات fMRI با هدف محدود کردن حرکت سر به صورت فیزیکی است مثلا قرار دادن پدهای نرم در کنار سر بیمار که مانع از حرکت او در حین ازمون شود.

کاربردها:

قابلیت نرم افزار NEURO 3D برای دتکت حرکت ازمودنی در طی ازمون:

برای پی بردن به اینکه فرد در حین انجام ازمون حرکت داشته یا خیر می توان از نرم افزارهای مختلفی استفاده کرد که بصورت انلاین حرکت ازمودنی را به نمایش درییاورد. در ازمایشگاه ملی نقشه برداری مغز این امکان فراهم گردیده تا با استفاده از نرم افزارهای موجود میزان حرکت ازمودنی در حین ازمون در سه راستای x و yو z را به نمایش دراورد و این امکان برای محقق فراهم می شود که بلافاصله متوجه خراب شدن داده خود شود و در صورت صلاحدید ازمون خود را مجددا در همان جلسه تکرار نماید. نمونه ای از داده قابل دسترس این نرم افزار در شکل 1 قابل رویت می باشد.

شکل 1: بررسی نمایش میزان حرکت ازمودنی در طول ازمون توسط نرم افزار NEURO3D

خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

پرداخت هزینه آزمایشات دریافت گواهی پشتیبانی
صفحه اصلی
جستجو
دسته بندی
باشگاه
حساب کاربری