ورود / ثبت نام

سرچشمه اعتیاد به سیگار کشف شد/ مغز سیگاری‌ها چه شکلی است!

محققان چگونگی اعتیاد مغز به نیکوتین را کشف کرده اند و از این رو احتمالا به زودی درمانی برای سیگار کشیدن نیز ابداع می شود.

 سیگار کشیدن به تنهایی مهمترین دلیل ابتلا به سرطان در انگلیس است و یک چهارم مرگ ومیرهای ناشی از سرطان با این رفتار مرتبط است.

در همین راستا محققان دانشگاه کمبریج اسکن مغزی بیش از ۸۰۰ فرد را در سنین ۱۴، ۱۹ و ۲۴ سالگی بررسی و هرگونه تاثیر سیگار کشیدن را بررسی کردند.

آنها متوجه شدند احتمال بیشتری وجود دارد که افراد سیگاری ناحیه کوچکتری در لوب فرونتال به نام قشر جلوی پیشانی بطنی چپ داشته باشند. این بخش از مغز به قانون شکنی مرتبط است و نتیجه تحقیق نشان می دهد افرادی که به طور طبیعی لوب فرونتال کوچکتری دارند احتمالا تمایل بیشتری به قانون شکنی داشته باشند.

علاوه بر آن داده ها نشان می دهد قسمت راست همین بخش از مغز نیز تحت تاثیر سیگار کشیدن قرار می گیرد. این بخش قدرت اراده و احساس لذت را کنترل می کند. همچنین اسکن ها نشان داد این بخش نیز در افراد سیگاری کوچکتر می شود.

باربارا ساهاکیان مولف پژوهش از دانشگاه کمبریج در این باره می گوید: مشاهدات حاکی از کاهش حجم ماده خاکستری مغز در قشر جلوی پیشانی بطنی چپ است که احتمالاً باعث رفتار تکانشی و شکستن قوانین و آغاز سیگار کشیدن می شود. همچنین سیگار کشیدن باعث کاهش حجم ماده خاکستری در قشر جلوی مغزی بطنی راست می شود که با جستجوی احساسات و تجربیات لذت بخش، سیگار کشیدن در آینده را تقویت و حفظ می کند. این امر در نهایت منجر به اعتیاد می شود.

تحقیق مذکور در نشریه نیچر کامونیکیشنز منتشر شده و هرگونه تغییرات مغزی در افراد پس از آغاز سیگار کردن را رصد می کند.

هرچند پژوهش فقط تاثیرات سیگار کشیدن را بررسی کرده، اما محققان معتقدند این تغییرات مغزی در نتیجه استفاده از سیگار الکترونیک نیز رخ می دهد.

ساهاکیان در این باره می گوید: ما متوجه شدیم تاثیر نیکوتین احتمالا درباره سیگارهای الکترونیک نیز صادق باشد.

پژوهشگران معتقدند یک مکانیسم عصب شناختی کشف کرده اند که چگونگی آغاز سیگار کشیدن و سخت بودن ترک آن را نشان می دهد. محققان اکنون می دانند نیکوتین در کجا و چگونه مغز را در بر می گیرد و با کمک این مطلب احتمالا بتوانند درمانی برای اعتیاد بیابند.

برخی روش های درمانی مانند داروهای روانشناختی ممکن است از کوچک شدن مغز جلوگیری کند یا سبب شود لوب جلویی مغز به فعالیت نرمال خود ادامه دهد.

منبع: https://b2n.ir/n04357

دیدگاه ها

برای ثبت دیدگاه کافیست وارد حساب کاربری خود شوید.

خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

پرداخت هزینه آزمایشات دریافت گواهی پشتیبانی
صفحه اصلی
جستجو
دسته بندی
باشگاه
حساب کاربری