ورود / ثبت نام

بیماری‌های روانی اندازه مغز را تغییر می‌دهند

محققان استرالیایی در مطالعه جدیدی می‌گویند افسردگی، اسکیزوفرنی و برخی دیگر از بیماری‌های روانی می‌توانند حجم برخی نواحی مغز را تغییر دهند.

محققان دانشگاه موناش استرالیا در مطالعه جدیدی می‌گویند افسردگی، اسکیزوفرنی و برخی دیگر از بیماری‌های روانی می‌توانند حجم برخی نواحی مغز را تغییر دهند. دانشمندان امیدوار هستند با شناسایی این تغییرات بتوانند به روش‌های درمانی مؤثری در بیماری‌های روانی دست پیدا کنند.

براساس نتایج به‌دست‌آمده از یک مطالعه جدید، شرایط روانی نه‌تنها می‌توانند روی خلق‌وخو و احساسات فرد مبتلا به آن‌ها تأثیرگذار باشند، بلکه حجم و اندازه مغز را نیز تغییر می‌دهند.

محققان این مطالعه در دانشگاه موناش استرالیا از مغز ۱۳۰۰ نفر داوطلب شرکت‌کننده در این مطالعه تصویربرداری کردند و چگونگی تأثیر بیماری‌های روانی مختلف را بر حجم و اندازه نواحی مختلف مغز مورد بررسی قرار دادند.

بیماری‌های روانی و نقش آن‌ها در اندازه نواحی مختلف مغز

اطلاعات به‌دست‌آمده از این تحقیق نشان می‌دهد مناطق خاصی از مغز در جریان چنین بیماری‌های روانی دچار تغییراتی می‌شوند. پزشکان احتمالاً می‌توانند به‌زودی با بررسی این نواحی به درمان‌های مؤثرتری در درمان چنین بیماری‌هایی دست پیدا کنند.

«اشلی سگال»، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «ما متوجه شدیم که مناطق خاصی از مغز در برخی از اختلالات روانی درگیر می‌شوند. بررسی این مناطق و نقاط مغز می‌تواند به درمان مؤثرتر بیماران روانی کمک کنند.»

در این تحقیق ۱۳۰۰ نفر شرکت کرده بودند که حداقل از یکی از شش بیماری افسردگی، اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی، اختلال اوتیسم، اسکیزوفرنی، اختلال وسواس فکری و اختلال دوقطبی رنج می‌بردند. در طول این مطالعه، محققان از یک روش آماری ویژه برای محاسبه میانگین اندازه مغز افراد با توجه به سن و جنس استفاده کردند.

نتایج مطالعه نشان می‌دهد بیماری‌های روانی می‌توانند روی اندازه مغز تأثیرگذار باشند. محققان اندازه مغز نمونه‌های بیمار را با افراد سالم در همان گروه سنی و با شرایط مشابه مقایسه کردند. اندازه مغز در برخی مناطق مغزی در بیماران با افراد سالم متفاوت بود.

دانشمندان به تحقیقات خود در این زمینه ادامه می‌دهند تا بتوانند با بررسی بیشتر به اطلاعات مناسب‌تری در این زمینه دست پیدا کنند.

منبع: https://b2n.ir/p41962

دیدگاه ها

برای ثبت دیدگاه کافیست وارد حساب کاربری خود شوید.

خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

پرداخت هزینه آزمایشات دریافت گواهی پشتیبانی
صفحه اصلی
جستجو
دسته بندی
باشگاه
حساب کاربری