آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

کارگروه های شاخه دانشجویی نقشه برداری مغز ایران

کارگروه تولید محتوا

هدف از تشکیل این کارگروه، تولید محتوای چندرسانه ای مرتبط ب نقشه برداری مغز جهت نمایش در فضاهای مجازی می باشد.

کارگروه نوروفیزیولوژی

نوروفیزیولوژی شامل شاخه ای از فیزیولوژی و علوم اعصاب می باشد که به بررسی عملکرد های سیستم عصبی می پردازد. کارگروه نوروفیزیولوژی در آبان ماه 1397 با هدف فعالیت در زمینه های مربوطه، به همت اعضای شاخه دانشجویی نقشه برداری مغز ایجاد شد. رویکرد اصلی این کارگروه پژوهش و فعالیت در حیطه علوم اعصاب از نگاه زیست شناختی است. به طور کلی فعالیت های این کارگروه بیشتر مرتبط با دانشجویان علوم پزشکی، داروسازی، فیزیولوژی و زیست شناسی سلولی و مولکولی می باشد اما از تمامی علاقه مندان به این زمینه دعوت می شود تا دربرنامه های این کارگروه شرکت کنند.

دبیر کارگروه نوروفیزیولوژی: آقای علیرضا نوری، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

اهداف

یکی از مهمترین اهداف این کارگروه، ترویج و توسعه نوروفیزیولوژی در زمینه علوم اعصاب است. جهت نیل به این هدف، اعضای این کارگروه با تشکیل جلساتی به مطالعه مبانی نوروفیزیولوژی پرداخته و در ادامه وارد حیطه پژوهشی مورد علاقه خود می شوند. همچنین افراد علاقه مند می توانند با یکدیگر تشکیل گروه های بین رشته ای داده و از تخصص همدیگر به طور هم افزا در پژوهش بهره ببرند.

با توجه به اینکه حمایت و برگزاری جلسات این کارگروه از طرف آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز بوده و این آزمایشگاه یکی از مجهزترین مراکز تحقیقاتی پیشرفته در حیطه نقشه برداری مغز است از این رو فرصت مناسبی برای دانشجویان فراهم شده است تا در راستای فعالیت در کارگروه بتوانند از مزایای تخصصی آزمایشگاه بهره مند شوند. این آزمایشگاه با حمایت معاونت علم و فناوری نهاد ریاست جمهوری امکانات بی بدیلی را در راستای پیشرفت علم، در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.

کارگروه نوروفیزیولوژی

کارگروه نوروسایکولوژی

عصب‌روانشناسی یا نوروسایکولوژی گرایشی ازروان‌شناسی شناختی است که به مطالعه تأثیراتی که ساختار و عملکرد مغز در شکل گیری فرایندهای روانشناختی و رفتاری ایجاد می‌کند می‌پردازد. هدف این زمینه روانشناسی درک مباحثی همانند چگونگی رفتار و شناخت در مغز است. در حالی که عصب‌شناسی کلاسیک بر روی سیستم عصبی تمرکز کرده، عصب روانشناسی به دنبال کشف نحوه همبستگی مغز و ذهن است که به همین خاطر اشتراکاتی را با عصب‌شناسی رفتاری و روانپزشکی پیدا می‌کند.

دبیر: عباس یاری، دانشجوی کارشناسی روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی

اهداف

کارگروه نوروسایکولوژی شاخه دانشجویی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به منظور پویایی دانشجویان علاقه‌مند به عصب روانشناسی و ارتقاع مهارت‌های تصویر برداری آنان، با اهداف زیر تشکیل شده است:

 1. مرجعیت دانشجویی در حوزه نوروسایکولوژی
 2. اشاعه بهره‌گیری از ابزارهای نوین تصویر برداری از مغز در مطالعات مختلف
 3. پرورش دانشجویان نخبه در حوزه‌های علوم شناختی
 4. ایجاد بسترهای مناسب آموزشی و پژوهشی

کارگروه نوروسایکولوژی

کارگروه نورومارکتینگ

یکی از مباحث مهم در عملکرد مصرف کننده، درک چگونگی تصمیم گیری مصرف کنندگان می باشد که همیشه مورد توجه محققان، بازاریان و مدیران صنعتی است. بازاریابی عصبی شاخه ي جدیدی از تحقیقات بازاریابی است که به مطالعه ي بررسی پاسخ مؤثر حسی، شناختی و عاطفی محرک های بازاریابی مصرف کنندگان می پردازد. محققان با استفاده از فن آوری هایی مانند تصویربرداری با تشدید مغناطیسی و روش های ردیابی چشم به اندازه گیری تغییرات در فعالیت مغز می پردازند که به درک بهتر ما از چگونگی تصمیم گیری مصرف کنندگان و اینکه چه بخشی از مغز در تصمیم گیری آن ها دخالت دارد کمک می کند. با توجه به نوین بودن شاخه نورومارکتینگ در دنیا دیگر نمی توان از این علم میان رشته ای به سادگی چشم پوشید و شاخه دانشجویی آزمایشگاه نقشه برداری از مغز با گنجاندن این علم در کنار سایر کارگروه ها سعی برآن دارد تا در راستای ارتقای دانش افراد علاقه مند قدمی مهم و مثبت بردارد.

دبیر: بهزاد مهرزاد، دانشجوی کارشناسی ارشد مگاترونیک

اهداف:

 1. ترسیم یک تصویر واضح و جامع ازبازاریابی عصبی و همچنین نشان دادن جنبه های کاربردی و تجربی از ابزارهای بازاریابی عصبی
 2. آشنایی با تجهیزات مورد استفاده در نورومارکتینگ از جمله: سیستم تشخیص چهره، سیستم ردیابی حرکت چشم، پردازش سیگنال الکتروانسفالوگرافی و ....
 3. ارائه ی پاسخ های علمی به پرسش های حوزه نورومارکتینگ
 4. بررسی و واکاوی پروژه های علمی اجرا شده در حوزه نورومارکتینگ

کارگروه نورومارکتینگ

کارگروه علوم اعصاب محاسباتی

در حال تکمیل

کارگروه علوم اعصاب شناختی

مغز پیچیده ترین رازی است که بشر در پی کشف آن است. علوم اعصاب شناختی به بررسی عملکردهای مغزی در سطوح مختلف مغز از سطوح نورونی و مولکولی تا سطوح بالاتر و شبکه های عصبی مغزی می پردازد که می تواند از مطالعات آزمایشگاهی تا شبیه سازی های کامپیوتری متغیر باشد.

سوالات بنیادین و فلسفی مهمی در حوزه ی علوم اعصاب شناختی نظیر "آگاهی" و مسأله ی ذهن_بدن مطرح است؛ همچنین سوالات کاربردی فراوانی در حوزه ی علوم اعصاب شناختی منتظر جواب هستند تا خدمتی بزرگ به بشریت رخ دهد. این خدمت می تواند برای معلولان، بیماران مختلف مغز، اعصاب و روان و همچنین افراد سالم و ورزشکار باشد، همچنین با به کارگیری دانش "علوم اعصاب شناختی" در ایجاد و گسترش فناوری های نوین ، انقلاب بزرگی به پا خواهد شد؛ رویارویی انسان با هوش مصنوعی و ساخت مغز مصنوعی می تواند یکی از این موارد باشد.

در کارگروه دانشجویی علوم اعصاب شناختی تمرکز اصلی بر مطالعات انسانی با کمک روش های نقشه برداری مغز است . امید است تا ان شاالله در این کارگروه دانشجویی ، ضمن آشنایی ، معرفی و فراگیری مسائل آموزشی و به روز دنیا پیرامون علوم اعصاب شناختی، با روش ها و رویکردهای پژوهشی نیز آشنا شد.

دبیر: محمدحسین سرایانی، دانشجوی دکترای علوم اعصاب شناختی _ پژوهشکده علوم شناختی.

اهداف:

 1. معرفی و آشنایی با روش های نقشه برداری مغز برای تحقیقات علوم اعصاب شناختی .
 2. ایجاد شبکه ای انسانی متشکل از پژوهشگران، دانشجویان و علاقه مندان به حوزه علوم اعصاب شناختی برای مطالعات شبکه ای مغز، ایده پردازی و هم افزایی.
 3. مطالعه متون اصلی و مقالات به روز علوم اعصاب شناختی.
 4. آشنایی با سوالات بنیادین علوم اعصاب شناختی ، روش ها ، رویکرد ها و طرح مسائل اصلی این حوزه.
 5. ایجاد بستری مناسب برای کاربردی سازی علوم اعصاب شناختی در فناوری های همگرا با رویکردی خلاقیت محور.
 6. بررسی علمی و کاربردی دو حوزه ی علوم اعصاب شناختی و هوش مصنوعی با محوریت نقشه برداری مغز.

برنامه های کارگروه ها

به طور کلی برنامه های کارگروه ها در دسته های زیر قرار می گیرند:

1) کتابخوانی:

در این بخش مطالعه به صورت جمعی صورت می گیرد. در این نشست های علمی از منابع مختلف و متناسب با علایق افراد جهت مطالعه در زمنه نوروفیزیولوژی استفاده می شود. برگزاری این نشست ها توسط اعضای کارگروه بوده و در هر جلسه مسئولیت ارائه با یکی از اعضاست.

2) ژورنال کلاب:

محتوای جلسات ژورنال کلاب بر اساس مقالات منتخب هر کارگروه بوده و در هر جلسه توسط یکی از اعضا ارائه خواهد شد. این جلسات با هدف بررسی عناوین به¬روز در زمینه های مختلف در جهت بررسی ایده ها و روش ها برگزار خواهند شد.

3) سخنرانی علمی:

در سخنرانی های علمی از اساتید مطرح حیطه های مختلف هر حیطه دعوت می شود تا در زمینه های مرتبط کارگروه ها با نقشه برداری مغز، سخنرانی داشته باشند.

4) خبرنامه:

یکی از بخش های مهم شاخه دانشجویی، فعالیت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز بوده و هر کارگروه با تولید تعدادی خبر تخصصی، به دستیابی این هدف کمک می کند. این خبر ها می تواند به صورت ترجمه ی خبر های به روز در سایت های معتبر و یا خلاصه ای از یک مقاله باشند که در نهایت این خبر با نام نویسنده و یا مترجم آن در سایت یا خبرنامه الکترونیکی آزمایشگاه قرار خواهد گرفت. افراد علاقه مند برای شرکت در این بخش، اطلاعات لازم را از دبیر کارگروه تولید محتوا کسب نمایند.

5) کارگاه‌های آموزشی:

این کارگاه ها با هدف افزایش مهرات های عملی دانشجویان و با همکاری دانشجویان با تجربه در زمینه های مختلف نقشه برداری مغز برگزار می شود.

6) مسابقات دانشجویی:

با هدف سنجش دانسته های دانشجویان و مهارت آنان و همچنین افزایش انگیزه شرکت در برنامه های مختلف، مسابقات دانشجویی بصورت هرچند وقت یکبار برگزار گردیده و به افراد برتر جوایزی اهدا می گردد.

7) اردوهای علمی تفریحی:

حضور در اردوهای علمی تفریحی شاخه دانشجویی نقشه برداری مغز ایران، علاوه بر تبادل آرای علمی و گفتگوهای تخصصی، فعالیتی نشاط انگیز و گامی مناسب در جهت افزایش سلامت شرکت کنندگان می باشد.