FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

مسابقه ملی ایده پردازی کاربردهای تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI)

وقتی به یک آگهی تبلیغاتی نگاه می کنید چه اتفاقی در مغز شما می افتد؟ در یک بیماری روحی-روانی خاص، کارکرد مغز چه تغییری می کند؟ تحقیقات نشان داده اند که خواب در سلامت مغز و حافظه بسیار مهم است، کارکرد مغز طی مراحل مختلف خواب چگونه است؟ این سوالات تنها بخشی از صد ها سوالی است که شاید بتوان با تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی مغز (fMRI) به آنها پاسخ داد.

بیش‏تر دانش ما از مغز درباره ساختار آن بوده و مطالعات ساختاری نمی‏توانند عملکرد مغز را آشکار سازند. حال آنکه مطالعات کارکردی تصویربرداری مغز بر این محدودیت‏ها غلبه کرده و قادر به تشخیص نواحی فعال مغز در پردازش‏های ذهنی مختلف است. در این میان fMRI ، با استفاده از اندازه گیری سطح اکسیژن و جریان خونی که در پاسخ به فعالیت نورونی اتفاق می افتد، مناطق مغزی فعال را مشخص می کند و با استفاده از fMRI می توان نقشه مناطق مغزی فعال ضمن انجام فعالیت های گوناگون را تعیین نمود.

دستگاه MRI 3 تسلای آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز پیشرفته ترین دستگاه موجود در ایران است که امروزه در بسیاری از آزمایشگاه های معتبر دنیا مورد استفاده می باشد. همچنین این دستگاه مجهز به تجهیزاتی چون goggle، back projection و front projection برای انجام visual task و هدفون سازگار با MR برای انجام auditory task است.

بر این اساس، آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از تمامی علاقه مندان در حوزه نقشه برداری مغز و علوم مرتبط دعوت می کند تا در مسابقه ایده پردازی کارکرد مغز با استفاده از تصویربرداری fMRI شرکت کنند و از شانس پیاده سازی ایده خود توسط MRI موجود در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز بهره مند شوند.

شرایط مسابقه:

این مسابقه در 2 بخش غیر حضوری و حضوری برگزار می شود. ابتدا از شرکت کنندگان دعوت می شود تا ایده های خود را در قالب چکیده ارسال کنند. سپس طرح های ارسالی مورد داوری قرار گرفته و از گروه های برتر برای جلسه دفاع حضوری دعوت می شود. گروه های منتخب 2 هفته فرصت خواهند داشت تا برای جلسه دفاع از طرح خود آماده شوند. در جلسه دفاع به هر گروه 10 دقیقه فرصت داده می شود تا در مورد جزییات طرح خود و اهمیت و کاربرد آن، در حضور داوران که جمعی از متخصصان این حوزه هستند، توضیح دهند. سپس بر اساس میزان خلاقیت، اهمیت، کاربرد و امکان انجام طرح، بررسی و داوری نهایی انجام می شود. لازم به ذکر است برای طرح هایی که بتوانند در زمینه حل مشکلات رایج در کشور با رویکرد نقشه برداری مغز ایده پردازی نمایند، امتیاز ویژه ای در نظر گرفته می شود. از جمله این طرح ها، می توان به کاربردهای پزشکی به خصوص در مطالعات خواب و اختلالات عصبی رایج از قبیل دمانس و بیماریهای عصب تحولی و همچنین کاربردهای حوزه علوم انسانی از قبیل حوزه اقتصاد و رفتاری مانند نورومارکتینک، آموزش و پرورش شناختی اشاره کرد.

نکات مهم در مورد طراحی ایده ها:

هنگامی که به یک ایده برای بررسی یک فعالیت علوم شناختی با fMRI رسیدید، لازم است قبل از طرح آن موارد زیر را در مورد آن بررسی کنید:

 • هدف طرح مشخص باشد.
 • هر فعالیتی که جهت بررسی انتخاب می شود باید به صورت خوابیده درون اسکنر قابل انجام باشد و نحوه انجام آن درون اسکنر را بتوان به طور دقیق مشخص کرد.
 • زمان بندی فعالیت را بتوان مشخص نمود.

پس از انتخاب طرح خود، در هنگام آماده سازی طرح پیشنهادی به صورت چکیده به نکات زیر دقت کنید:

 • چکیده طرح پیشنهادی حداکثر 300 کلمه باشد.
 • اینکه طرح چه سوال علمی را پاسخ می دهد بطور دقیق در چکیده مشخص شده باشد.
 • در چکیده به صورت مختصر روش پیاده سازی ایده توضیح داده شود.

روال مسابقه:

 1. علاقه مندان برای شرکت در مسابقه ابتدا باید حداکثر تا تاریخ 30/03/97 ثبت نام کنند.
 2. پس از تکمیل ثبت نام، یک ایمیل به صورت خودکار حاوی فرم پیشنهاد برای شرکت کننده ها ارسال می شود.
 3. پس از دریافت ایمیل آزمایشگاه، شرکت کننده ها فرصت دارند تا حداکثر تا تاریخ 30/03/97 چکیده طرح خود (حداکثر 300 کلمه) را از طریق ایمیل ارسال نمایند.
 4. طرح های پیشنهادی در تیر ماه مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و طرح های برتر به بخش حضوری مسابقه دعوت می شوند.
 5. پس از دعوت از نفرات برگزیده، شرکت کننده ها در حدود 2 هفته فرصت خواهند داشت تا طرح های خود را برای دفاع حضوری آماده کنند.
 6. نتایج نهایی در پایان روز مصاحبه حضوری اعلام خواهند شد.

لازم به ذکر است حداقل تعداد افراد هر گروه برای شرکت در مسابقه 2 نفر می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن آزمایشگاه و داخلی 156 تماس حاصل نمایید.

 

به دلیل در خواست مکرر شرکت کنندگان مهلت ثبت نام و ارسال طرح تا 30 خرداد تمدید شد!

مشاهده نتایج مرحله اول مسابقه