FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

مقالات علم و فناوری

محققان دانشگاه آلتو و مرکز PET توروکو یک روش جدید برای تصویربرداری همزمان فعالیت مغز از دو نفر ایجاد کرده‌اند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا تعاملات اجتماعی را مطالعه کنند. در سال 2020 و طی یک مطالعه، مغز ده زوج انسان را اسکن کردند. هر زوج 45 دقیقه داخل دستگاه ام آرآی در تماس فیزیکی با یکدیگر قرار گرفتند. هدف این مطالعه بررسی اینکه «چگونه ارتباط اجتماعی، مغز را فعال می‌کند» بود. نتایج در ژورنال Frontiers به چاپ رسیده است. به گفته‌‌ی Riitta Hari ، استاد دانشگاه آلتو، این موضوع شروعی عالی برای مطالعه تعامل طبیعی است. افراد فقط به محرک‌های بیرونی واکنش نشان نمی‌دهند بلکه لحظه به لحظه براساس آنچه انتظار دارند در آینده اتفاق بیفتند، فعالیت خود را وفق می‌دهند.
اولین مطالعه مبتنی بر تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) تغییرات قابل توجهی را در ساختار مغز جنین‌هایی که در معرض الکل قرار گرفته‌اند آشکار می کند. محققان تغییرات قابل توجهی را در ساختار مغز جنین‌هایی که در معرض الکل قرار داشتند در مقایسه با افراد سالم مشاهده کردند. سندرم الکل جنین، مشکل کشورهایی است که الکل به طور رایگان در دسترس قرار دارد. تخمین زده می‌شود که 9.8 درصد از کل زنان باردار، در دوران بارداری الکل مصرف می‌کنند و این تعداد احتمالا دست کم گرفته شده است.
اسکن¬های مغزی ورزشکارانی که به طور مکرر در معرض ضربه¬های سر قرار گرفته¬اند، نشان دهنده افزایش شدت ماده سفید است. علائم و نشانگرهای خاصی از آسیب به ماده سفید مغز یا همان (شدت ماده سفید) را می‌توان در اسکن‌ مغز مشاهده کرد. طی مطالعات انجام شده، اسکن¬های مغزی گرفته شده در طول زندگی ورزشکاران در ورزش¬های تماسی مانند فوتبال یا هاکی روی یخ، در مقایسه با تغییرات مغز آن‌ها در کالبد شکافی، ارتباط شدت ماده سفید با تغییرات نوروپاتولوژیک را نشان می‌دهد.
تحریک عمقی مغزDeep brain Stimulation) ) نوعی روش درمانی (جراحی) در پزشکی است که طی آن الکترودهایی داخل مغز بیمار قرار داده می‌شوند. این الکترودها پس از کاشته شدن در مغز به یک دستگاه مولد پالس الکتریکی متصل می‌شوند. پالس الکتریکی تولید شده توسط دستگاه پالس ژنراتور از طریق الکترودهای کاشته شده در مغز به بافت‌های عمقی مغز انتقال یافته و از این طریق اثر درمانی خود را اعمال می‌نماید.
از همان روز که بشر درصدد کنترل بسیاری از کارها با کمک فکر خود برآمد، سیستم‌های واسط مغز و رایانه (BCIها)، نسل به نسل چهره جدیدی از کاربرد خود را به محققان نشان می‌دهند. به گفته کارشناسان، آینده متعلق به رابط‌های غیر تهاجمی است که نیازی به کاشت در مغز ندارند و امروزه فناوری‌های کنترل از راه دور با کمک هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه هستند. این مقاله درباره گذشته، حال و آینده BCI ها و کاربرد واقعی آنها است.
اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) یک بیماری عصبی تکوینی (neurodevelopmental) است که تفاوت‌هایی در مغز از لحاظ توجه٬ رفتار٬ و سطح فعالیت شامل تکانشی و بیش فعالی ایجاد می‌کند. تفاوت‌هایی بین مغز افراد عادی و افرادی که مبتلا به ADHD هستند وجود دارد؛ تفاوت در توسعه٬ ساختار و عملکرد. این تفاوت‌ها کلیدی برای درک و درمان بعضی علائم معمول و الگو‌های رفتاری بیماران ADHD است.