با سلام و احترام
به اطلاع می‌رساند پنجمین سمپوزیوم تازه‌های نقشه برداری مغز با هدف ارائه‌ی به روزترین اطلاعات حوزه‌ی نقشه برداری مغز، تبادل افکار متخصصین، معرفی تکنولوژی‌های برتر مرتبط داخل و خارج کشور و همچنین توسعه و ترویج بیش از پیش دانش نقشه برداری مغز در سطح کشور، در تیر ماه ۱۴۰۰ توسط آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار خواهد شد.
از شما پژوهشگر گرامی دعوت می‌‌شود تا در بزرگترین رویداد نقشه برداری مغز کشور همراه ما باشید.

تازه‌های علم و فناوری

مطالعات نشان می‌دهد مصرف الکل به هر اندازه برای مغز مضر است.

مطالعه‌ای که روی بیش از ۲۵۰۰۰ نفر در انگلیس انجام شده است نشان می‌دهد که مصرف هر میزانی از الکل حتی نوشیدن در حد "متوسط" تقریباً روی هر قسمت از مغز تأثیر منفی دارد. این مطالعه نشان می‌دهد که با نوشیدن هرچه بیشتر الکل حجم مغز کاهش می‌یابد و وضعیت مغز شما بدتر می‌شود.

روش نوین تحریک مغز، فعالیت حرکتی را بدون کاشت ابزار و جراحی به صورت دقیق کنترل می‌کند.

موفقیت‌هایی در درمان اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و صرع با تحریک عمقی مغز پدیدار شده است، اما این موارد نیاز به کاشت ابزار و جراحی دارند. ک تیم در دانشگاه واشنگتن تکنیک جدید تحریک مغزی را با استفاده از فراصوت متمرکز طراحی و تولید کرده که قادر است ...

مطالعه روی موش‌ها نشان می‌‌دهد که ترمیم فرآیند تولید پروتئین مغز می‌تواند در مقابله با بیماری آلزایمر سودمند باشد.

بر اساس مطالعه‌ای جدید با استفاده از مدلی روی موش‌ها، بازیابی پروتئین در مغز می‌تواند به درمان بیماری آلزایمر کمک کند. در این مطالعه، محققان نشان دادند که ماده‌ای که باعث شروع سریع سنتز پروتئین می‌شود، به موش‌هایی که دارای مشکلات شناختی هستند کمک می‌کند تا ...

الگوهای فعالیت مغزی ممکن است به تشخیص اوتیسم در دختران مبتلا به این بیماری کمک کند.

مطالعه‌ا‌ی جدید بیان می‌دارد که مغز دختران اوتیسمی و غیر اوتیسمی از نظر فعالیت متفاوت است، در حالی که مغز پسران این اختلاف را نشان نمی‌دهد. این تفاوت دو جنس از الگوهای متمایز بروز ژنی طی رشد اولیه ناشی شود.

تصویربرداری مغز‌ی جایگزین MRI عملکردی ممکن است تصویربرداری عصبی را برای همیشه تغییر دهد.

محققان برای ایجاد تصاویر دقیق مغزی با استفاده از توموگرافی کامپیوتری فوتو آکوستیک کاربردی (fPACT) شروع به همکاری کردند.fPACT قبلاً در حیوانات و مدل‌های بافتی مورد استفاده قرار می گرفته اما تاکنون هرگز در انسان استفاده نشده است.

هفتمین دوره مسابقات دانش آموزی «دانش مغز» تیر ماه امسال برگزار می‌شود.

مسابقات دانش مغز یا Brain Bee در زمینه‌ی علوم اعصاب، ویژه‌ی دانش‌آموزان مقطع دبیرستان هر ساله برگزار می‌شود. هر کشور یک نماینده به مسابقات جهانی اعزام می‌کند. برای انتخاب نماینده، دو مرحله آزمون در هر کشور برگزار می‌شود.

از روده به مغز: سلول‌های عصبی آنچه می‌خوریم را تشخیص می‌دهند.

روده و مغز با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند تا میزان سیری و قند خون را در هنگام مصرف غذا تنظیم کنند. عصب واگ ارتباط‌دهنده‌ی مهمی بین این دو اندام است. محققان موسسه‌ی تحقیقات متابولیسم ماکس پلانک در کلن، گروه متخصصان برای تحقیقات مرتبط با افزایش سن ...

وجود رسوبات مس و آهن در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر

تیمی از محققان از ایالات متحده و انگلستان با استفاده از نوعی میکروسکوپ پرتوی ایکس (STXM) بر روی نمونه‌های پلاک‌های عصبی گرفته شده از لوب های فرونتال و تمپورال بیماران آلزایمر، درخشش قابل ذکر مس و آهن را در اشکال ترکیب‌نشده‌ی آنها مشاهده کردند.

شانزدهمین فراخوان ستاد توسعه علوم شناختی برای حمایت از طرح‌های پژوهشی درحوزه‌ی علوم شناختی

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با هدف توسعه و گسترش دانش، تولید فناوری و خدمات شناختی در سطح کشور و تشویق و ترغیب محققان، اساتید و پژوهشگران برای انجام فعالیت های علمی و تحقیقاتی در شانزدهمین فراخوان از طرح های پژوهشی در حوزه‌ی علوم شناختی و در قالب طرح های "دسته ج" حمایت می‌کند.

رویدادها

دورهمی آنلاين «فرصتی برای گوش دادن به شما»

۱۹ فروردین ۱۴۰۰

مرحله‌ی نهایی چهارمین دوره «مسابقه ملی واسط مغز و رایانه»

۲۷ خرداد ۱۴۰۰

‌ششمین جلسه‌ی هیأت امنای آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

۲۵ خرداد ۱۴۰۰

مجموعه وبینارهای بهار

۹ اردیبهشت تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

مجموعه پنل‌های بهار

۹ و ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

مجموعه کارگاه‌های بهار

۲ اردیبهشت تا ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

رویدادهای بهار شاخه دانشجویی

۲۵ فروردین تا ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

شناسنامه