FA EN
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

اخبار حوزه نقشه برداری مغز

طی چند دهه‌ی گذشته، رایانه‌ها با پیشرفت چشمگیری در قدرت پردازش رو‌به‌رو بوده‌اند. با این حال، حتی پیشرفته‌ترین رایانه‌ها در مقایسه با پیچیدگی‌ها و قابلیت‌های مغز انسان نسبتاً ابتدایی هستند.
در طول زندگی فرد، تجربه یک واقعه‌ی استرس‌زا می‌تواند منجر به بروز علائم افسردگی، حتی در یک جمعیت غیر‌بالینی شود. به عنوان مثال، اتمام روابط یک اتفاق نسبتاً رایج است و علاوه بر افزایش ریسک ابتلا ‌به اختلال افسردگی اساسی، یک عامل خطر برای کیفیت زندگی می‌باشد.
محققان از طریق تجزیه و تحلیل دقیق اسکن‌هایfMRI ، نشان دادند که هر چقدر فرد تنهاتر باشد، بیشتر احساس می‌کند که دوستان و آشنایان از او دور هستند و این ارتباطات اجتماعی تا آنجا که مغز پیش رود، تمایل به کم رنگ شدن دارند.
بر اساس یک مطالعه که به تازگی در ژورنال Schizophrenia Research منتشر شده است، نرخ خود کشی، در افراد مبتلا به اختلال طیف اسکیزوفرنی (SSD) ۱۷۰ بار بیشتر از نرخ جامعه است. نویسندگان مقاله، این آمار را به طور فاجعه باری بالا می‌دانند.
محققان انستیتوی اختلالات عصبی و سکته‌ی مغزی آمریکا (NINDS) ، بخشی از NIH، یک ساختار دفاعی ویژه در خط مقدم سیستم ایمنی را شناسایی کرده‌اند که عفونت را به پیاز بویایی محدود می‌کند و نورون‌های پیاز بویایی را از آسیب ناشی از این عفونت محافظت می‌نماید.
دانشمندان دانشگاه ناتینگهام یک نمونه‌ی اولیه از نسل جدید اسکنرهای مغزی را در سال 2018 تولید کردند که وسیله‌ای سبک است و می‌تواند مانند کلاه روی سر گذاشته شود و حتی در هنگام حرکت بیمار قادر است مغز را اسکن کند.
یک تیم بین المللی از محققان، سرنخ‌هایی را کشف کرده‌اند که چرا الکتروانسفالوگرام (EEG) افراد مبتلا‌به اسکیزوفرنی کمبود دوک‌های خواب را نشان می‌دهد.
محققان راهی برای برقراری ارتباط شبکه‌های عصبی مصنوعی با شبکه‌های عصبی بیولوژیکی ایجاد کرده‌اند. سیستم جدید سیگنال‌های ضربه‌ای (spiking) الکتریکی مصنوعی را به یک الگوی بصری تبدیل می‌کند تا از طریق تحریک اپتوژنتیک شبکه با سلول‌های عصبی واقعی ارتباط برقرار کند.
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه دوک، ناحیه‌ی کوچکی از مغز را در موش‌ها پیدا کرده‌اند که می‌تواند حس درد حیوانات را به شدت کنترل کند.
طبق اعلام انجمن ملی اوتیسم آمریکا، افراد مبتلا ‌به اختلال طیف اوتیسم (ASD) ممکن است حساسیت حسی بیش ‌از ‌اندازه‌ای را تجربه کنند.
خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از آخرین اخبار و رویدادها مطلع شوید.

Loading